enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19. MÜSİAD EXPO Ticaret Fuarı’nı ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19. MÜSİAD EXPO Ticaret Fuarı’nı ziyaret etti

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 19. MÜSİAD EXPO Ticaret Fuarı’na katılarak, bir konuşma yaptı.

 

Fuarın ülke, iş dünyası ve katılımcılar için hayırlara vesile olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki yılda bir düzenlenen MÜSİAD EXPO’da, bu sene 24 farklı sektörden 500’ün üzerinde firmanın ürün ve hizmetlerinin sergilendiğini belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın 125 ülkesinden 100 bini aşkın ziyaretçiyi ve 5 milyar dolarlık ticaret hacmini hedefleyen etkinliğin başarılı geçmesini temenni etti.

 

“ÜLKEMİZİN EKONOMİ POLİTİKASINI YENİDEN İNŞA ETTİĞİMİZ BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ”

 

“Ülkemizin ekonomi politikasını, yaşadığımız tecrübeler ve değişen şartlar ışığında, yeniden inşa ettiğimiz bir süreçten geçiyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amacımız Türkiye’yi; yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla büyüterek, küresel ticaret ve finans sisteminin sadece belirli odaklara hizmet eden cenderesinden kurtarmaktır” ifadesini kullandı.

 

Bu doğrultuda yürüttükleri zorlu mücadelenin meyvelerini toplamaya başladıklarını da kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Yaşanan her küresel kriz, Türkiye’nin bu tercihinin ne kadar doğru olduğunu teyit etmektedir. Hiç şüphesiz, bu başarının lokomotifi, siz iş insanlarımızsınız, girişimcilerimizsiniz, sanayicilerimizsiniz, ihracatçılarımızsınız. Bilhassa iş dünyamızın, yeni ürünler geliştirme ve yeni pazarlar bulma konusunda sergilediği başarı, gerçekten takdire şayandır. Türkiye’nin küresel düzeyde en yaygın teşkilatlanma ağına ve faaliyet çeşitliliğine sahip iş kuruluşu MÜSİAD’ın, bu doğrultuda gösterdiği gayretin ve yaptığı katkının yakın şahidiyiz.”

 

Son dönemde küresel krizi fırsata dönüştürme hususunda katedilen mesafenin, ihracat ve istihdam rakamlarında görüldüğüne dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, enerji ve emtia fiyatlarındaki dalgalanmaların üzerine, gelişmiş ülkelerde giderek yayılan resesyonun eklenmesinin, işlerini güçleştirdiğini belirtti.

 

“Bilhassa petrol, doğal gaz, nükleer güç, hatta kömür gibi kendine yeterli enerji kaynaklarına sahip ülkeler, küresel düzeydeki fiyat artışlarından sınırlı seviyede etkilendikleri için avantajlı duruma geçiyorlar” sözleriyle konuşmasına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Resesyonla birlikte daralan pazarın, daha çok bizim yoğun olarak ihracat yaptığımız bölgelerde olmasının, ihracatçılarımızı zorlamaya başladığı anlaşılıyor. Nitekim kimi alanlarda bunun emarelerini görüyoruz. Ancak, bizim asıl maharetimiz, zaten böyle dönemlerde kendimize yeni çıkış yolları bulmamız değil midir? Öyleyse, şikâyet etmeyeceğiz, hep birlikte çözüm yollarına bakacağız” dedi.

 

Türkiye’nin, orta ve yüksek teknolojiye, yüksek katma değere dayalı ürünlerin üretimi ve ihracatı konusunda yoğun gayret göstermekle birlikte, sanayinin ana omurgasını hâlâ temel ihtiyaç maddelerinin oluşturduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnsanlar yemekten, giyinmekten, günlük hayatları için gerekli temel ürünleri almaktan vazgeçmeyeceklerine göre, bizim pazarımız kolay kolay bitmez, küçülmez. Herhangi bir yerde, enerji gibi elimizde olmayan girdi artışlarına dayalı rekabet sebebiyle kaybettiğimiz avantajı, bir başka yerde hızla telafi etme imkânına sahip olduğumuzu düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.