enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak

BALKAN RUMELİ TÜRKLERİ KONFEDERASYONUMUZDAN CANSİPERANE HİZMETE DEVAM

BALKAN RUMELİ TÜRKLERİ KONFEDERASYONUMUZDAN CANSİPERANE HİZMETE DEVAM
29.01.2023
A+
A-

BALKAN RUMELİ TÜRKLERİ KONFEDERASYONUMUZDAN CANSİPERANE HİZMETE DEVAM

 

Türkiye’nin en güçlü sivil toplum kuruluşlarından olan Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonumuz (BRTK) Genel Başkanımız  Sabri Mutlu liderliğinde Bursa’da yaptığı toplantıda bir dizi kararlar alındı.

 

Konfederasyonumuz yurtdışı projeleri dahil ülke içindeki faaliyetleri için de ele alındığı toplantıda BRTK yönetimiz özellikle Makedonya ve Gagavuzya’da yürütülen sosyal projelere odaklı bir çalışma yürütecek.


Bu projede öngörülen
Makedonya çocuklarımız için hikâye ve masal kıtapları toplama projesi için Kara Deniz Rumeli DerFed Federasyon Başkanımız sn Salih Meriç Beye ve Federasyon a bağlı bulunan Derneklerimize
Diğer projede ise Bal Göç Genel Başkanı Emin Balkan, Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Işık, Büyükkarıştıran Belediye Başkanı Ertuğrul Çamlıca’nın da katıldığı ve Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’in ev sahipliğini yaptığı toplantıda başta Bursa olmak üzere Balkan Rumeli Türkleri’nin yoğun olarak yaşadığı İzmir, Eskişehir, İstanbul gibi kentlerde belediyeler ile işbirliği yapılarak 10’ar pilot aile tespit etme kararı alındı. Yurtdışından gelecek öğrencilere ev sahipliği yapacak bu aileler örnek bir çalışma ile kısa süre de olsa konuklarına anadilleri Türkçeyi daha iyi kullanmaları ve geliştirmeleri konusunda destek verecek, Türk örf ve adetleri ile yaşam biçimini aktaracak. Konuklarına Türkiye’yi ve bulundukları kenti de tanıtacak olan bu aileler iki haftalığına Türkiye’de misafir edilecek gençlere öncelikle Türkçe eğitimi konusunda destek verecek. Projenin bir sonraki ayağında Türkiye’den seçilecek öğrenci ve gençler de Balkan ülkelerine gönderilecek. Kardeş okullar ve belediyeler merkezli çalışma ile BRTK bölge insanı ile Türkiye’yi bütünleştirmeyi hedeflerken iş insanlarının da projeye destek vermesi bekleniyor.

Sosyal faaliyetler ile de desteklenecek çalışmada konuk öğrencilere Türkiye’nin değişik bölgelerinde düzenlenecek etkinlikler ile Türk kültürü ve tarihi de aktarılacak. . Nilüfer Belediyesi geçmiş dönem Başkan Yardımcısı ve İşletmeler Müdürü Naci Kale’nin yönetimindeki Nilüfer Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde verilen akşam yemeği ile sona eren Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu’muzun Bursa toplantısına Karadeniz, Akdeniz, Orta Anadolu, Ege, Trakya ve Marmara bölgesindeki federasyon başkanı ve yöneticilerinden katılım sağlayan başkan ve yöneticiler :

-Sabri Mutlu
( BRTK Genel Başkanımız)
– Mükremin Duygun
(BRTK Genel Başkan Vekili)
– Sami Ömer
(BRTK Genel Sekreteri)
– Zürfetdin Hacıoglu
(BRTK Dış Türklerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı)
– Hüseyin Kocaman
(BRTK Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı)
– Naci Kıral
(BRTK Kültürel İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı)
– Erol Ulu
(BRTK Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı)
– Selçuk Kurtsatar
(BRTK Projelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı)
– Besim Boncuk
(BRTK Muhasibi)
– İbrahim Yıldız
(BRTK Genel Başkan Yardımcısı)
– Erhan Pekkan
(BRTK Yönetim Kurulu Üyesi)
– İbrahim Tarancı
(BRTK Yönetim Kurulu Üyesi)
– Tuncay Ceylan
(BRTK Yönetim Kurulu Üyesi)
– Kadir Kodak
(BRTK Denetleme Kurulu Başkanı) ve
Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem Beye ev sahipliğini yaptığı toplantıda başta Bursa olmak üzere Balkan Rumeli Türkleri’nin yoğun olarak yaşadığı halkımıza
Şahsım ve Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu Başkanımız SalihMeriç Bey adına Federasyona bağlı Dernek Başkanlarımız adına ve BafraMübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Derneği yönetimi kurulu adına çok teşekkür ediyorum.

– #BRTK yönetim kurulu üyesi.
– Kardef Sosyal Yaşam yönetim kurulu üyesi
– Bafra Mübadele Derneği Başkanı
Tuncay CEYLAN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.