enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak

TKDK SAMSUN İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ 2022 YILINDA 75 MİLYON TL HİBE ÖDEMESİ YAPTI

TKDK SAMSUN İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ 2022 YILINDA 75 MİLYON TL HİBE ÖDEMESİ YAPTI
02.02.2023
A+
A-

TKDK SAMSUN İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ 2022 YILINDA 75 MİLYON TL HİBE ÖDEMESİ YAPTI

 

Tarım ve Orman Bakanlığımızın ilgili kurumu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Samsun İl Koordinatörlüğü, üretici ve yatırımcılarımızın yanında yer almaya devam ediyor.

 

Tarım, hayvancılık, tarımsal sanayi, kırsal alanlarda yapılacak gıda ve katma değerli ürünler ile otel, restoran, dinlence alanı gibi kırsal turizm tesisleri başta olmak üzere birçok alanda mevcut ve yeni kurulacak olan işletmeleri Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği eş finansmanı ile destekleyen TKDK, yürütmekte olduğu IPARD-2 Programı ile de üretici ve yatırımcıları desteklemeye devam etmektedir.

 

TKDK Samsun İl Koordinatörlüğü tarafından 2022 yılı içerisinde, IPARD-2 Programı kapsamında yatırım tutarı yaklaşık 230 Milyon TL olan 198 projeye, 75 Milyon TL hibe ödemesi gerçekleştirilmiştir.

Böylelikle TKDK Başkanlığı tarafından Samsun için 2022 yılı hedefi olarak belirlenen 63 Milyon TL hibe ödemesi hedefi aşılarak % 119’luk bir başarı elde edildi.

Samsun İl Koordinatörlüğü, bugüne kadar yatırım değeri 866,81 Milyon TL olan toplam 1.511 adet proje ile sözleşme imzalamış, bu projelere toplam 426,92 Milyon TL hibe tahsis etmiştir. 2022 yılı sonu itibariyle bu projelerin 1.316 adedi tamamlanmıştır.

Bu projelerden 2022 yılı içerisinde 171 adedinin tamamlanan yatırımları için 29 Milyon TL hibe ödemesi yapılmış, ayrıca 27 adet kapsamlı projeye banka teminat mektubu karşılığında yaklaşık 46 Milyon TL avans ödemesi gerçekleştirilerek, bu projelerin en kısa sürede tamamlanması için finansman desteğinde bulunuldu.

 

2022 yılında Samsun iline tamamı yeni olmak üzere 3 adet besi çiftliği, 1 gübre kurutma-paketleme tesisi, 1 süt işleme tesisi, 1 zanaatkarlık-metal işleme tesisi, 1 dondurulmuş pide üretim tesisi, 1 tıbbi-aromatik bitki işleme tesisi, 1 konaklama tesisi kazandırılmıştır. Modernizasyon ve kapasite artırımı kapsamında ise; 1 süt işleme tesisi, 1 süt toplama tesisi, 3 adet et işleme tesisi, 2 fındık paketleme-depolama tesisi, 1 yeme-içme tesisi, 1 arıcılık projesi ile bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi kapsamında 122 adet çiftçi projesine makine-ekipman desteği sağlanmıştır.

 

Bunlarla birlikte Yerel Kalkınma Stratejilerinin Uygulanması (LEADER Yaklaşımı) kapsamında 9 ilçeyi kapsayacak şekilde (Alaçam-Yakakent, Ondokuzmayıs, Salıpazarı, Asarcık, Ayvacık, Kavak, Havza ve Ladik) kurulmuş olan 8 adet Yerel Eylem Grubu (YEG) Derneğine gerçekleştirdikleri 29 adet proje ve faaliyet paketi için 3,2 Milyon TL hibe desteği sağlanmıştır. YEG Dernekleri eğitimden-spora, kültürel faaliyetlerden-ekonomik faaliyetlere kadar çok geniş bir alanda faaliyet göstererek, başta belediyeler ve kaymakamlıklar olmak üzere ilgili kamu kurumlarıyla iş birliği içinde, bulundukları yörenin gelişmesine katkı sunmaktadırlar.

TKDK Samsun İl Koordinatörlüğü içinde bulunduğumuz 2023 yılında ise 195 adet projenin inşa ve makine-ekipman alım süreçlerini tamamlatarak, hibe ödemelerini yıl içerisinde tamamlamayı hedeflemektedir. Bu projeler için 2023 yılı sonuna kadar yaklaşık 148 milyon TL’lik bir hibe ödemesi daha yapılacaktır. Bölgenin kırsal kalkınmasına önemli katkıda bulunan TKDK, IPARD-2 Programı kapsamındaki hibe desteklemelerini 2023 yılı sonuna kadar tamamlayarak IPARD-3 Programına başlamayı planlamaktadır.

 

Konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, mesai mefhumu gözetmeksizin çalışarak 2022 yılı ödeme hedeflerini gerçekleştiren tüm TKDK İl Koordinatörlüğü personelini tebrik eden Valimiz Sayın Doç. Dr. Zülkif Dağlı, yapılan yatırımların ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.