enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak

SIFIR ATIK HAREKETİ 5 YAŞINDA BAFRA BELEDİYESİ ÖN SIRALARDA

SIFIR ATIK HAREKETİ 5 YAŞINDA BAFRA BELEDİYESİ ÖN SIRALARDA

SIFIR ATIK HAREKETİ 5 YAŞINDA BAFRA BELEDİYESİ ÖN SIRALARDA

 

2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca başlatılan Sıfır Atık Hareketi 5. yaşına girdi.

İsrafın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya minimize edilmesini, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanmasını ve geri kazanımının sağlanmasınının hedeflendiği projeye destek veren belediyeler arasında Bafra Belediyesi de yer aldı.

 

Proje kapsamında 81 il için “Sıfır Atık Yönetim Sistemi Planları” hazırlanırken Bafra Belediyesi ilk günden itibaren gerçekleştriği çalışmalar ile Sıfır Atık konusunda kararlılığını ve hassasiyetini gözler önüne serdi.

 

İşte Devlet politiası haline gelen Sıfır Atık Hareketinde Bafra Belediyesi:

 

Bölgenin en büyük 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi ilçeye kazandırıldı.

 

Ülke genelinde bir ilk olarak Kapıkaya Doğa Sporları ve Kültür Festivali 2019 Yılında Sıfır Atık Teması ile gerçekleştirdi. Aynı Festival 2022 Yılında ise İklim değişikliği teması ile hayata geçirildi.

 

Sıfır Atık kapsamında, ilçede, Bafra Belediyesi Bina/Yerleşke için Sıfır Atık Belgesi alındı.

 

Atıkların türlerine göre biriktirildiği kumbara, konteyner ve benzeri biriktirme ekipmanları kuruldu.

 

İlçede vatandaşların değerlendirilebilir atıkları bırakması amacıyla 10 adet mobil atık getirme merkezi konumlandırıldı.

 

444 55 69 no’lu Alo Atık Hattı kuruldu.Şehrin muhtelif yerlerinde cadde ve kaldırımlara bayat ekmek kutuları yerleştirildi. 47 adet eczaneye Atık İlaç Toplama Kutuları dağıtıldı. Okullar Arası Ödüllü “Atık Pil Toplama” kampanyası düzenlendi.Bitkisel Atık Yağların ayrı toplanabilmesi için çalışmalar ve  Atık Getirme Merkezinde bu atık kodlarına uygun biriktirme ekipmanında E-Atık kabulü ve  Atık Toplama Kumbaraları ilçe merkezinde çeşitli noktalara yerleştirilerek döngüsel ekonomiye de katkı sağlanmasının yanında israfın da önüne geçilmesi sağlandı.

 

Küresel bir çevre hareketine dönüşen Sıfır Atık projesine en fazla katkı sağlayan Belediyeler arasında yer almaya devam edeceklerini belirten Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın eşi  Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca başlatılan Sıfır Atık Hareketi 5. Yılında birçok ülkenin ve uluslararası kuruluşların sahiplendiği bir marka haline geldi.

 

Genel Başkan Yardımcımız ve  Çevre,Şehir ve Kültür Başkanı  Milletvekilimiz Sayın Çiğdem Karaaslan’ın da ifade ettiği gibi atıkların çöp olamayacak kadar değerli olduğunu öğreten Sıfır Atık hareketi yalnızca bir çevre projesi değil, bir zihniyet dönüşümü, bir yaşam biçimidir.

 

Bafra Belediyesi olarak bizler de Sıfır Atık hareketine aynı kararlılık ve hassasiyetle destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.