enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak

KAÇAK YAPILAŞMAYA GEÇİT YOK

KAÇAK YAPILAŞMAYA GEÇİT YOK
A+
A-

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Mart ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmasında kaçak yapılarla ilgili mücadeleyi sürdürdüklerini belirterek kaçağa asla müsade etmeyeceklerini söyledi. Kentsel dönüşümle ilgili alan çalışmalarının seri şekilde devam ettiğini belirten Başkan Demir, “Kentsel dönüşümü mutlaka tamamlamak zorundayız. Kentin geleceği açısından bu elzemdir” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Mart ayı meclis toplantısı birinci birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in başkanlığında gerçekleştirildi. 30 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısı Başkan Demir’in konuşmasıyla başladı. Toplantıda 30 gündem maddesi ilgili komisyonlara havale edildi. Geri kalan maddeler de görüşülerek kabul edildi.

 

Toplantıda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak konuşmasına başlayan Başkan Demir, “Hayatımızı ilmek ilmek işleyen kadınlarımızın günü kutlu her alanda varlıkları daim olsun. Güçlü, müreffeh, büyük Türkiye ideali kadınlarımızın azmi ve gücü sayesinde gerçekleşecektir. Şefkatin ve sevginin simgesi kadınlarımıza başarı, sağlık ve mutluluklar diliyorum. Bu arada 90 yaşına yaklaşan annemin de gününü kutluyor, tüm annelerin ellerinden öpüyorum” dedi.

 

‘EKİPLERİMİZ DEPREM BÖLGESİNDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR’

 

Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen ve 11 ili etkileyen deprem felaketi nedeniyle deprem bölgesinde bulunan Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yürüttüğü çalışmalarla ilgili bilgi veren Başkan Demir, “Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak ilçe belediyelerimizle çok güzel koordine olduk ve deprem bölgesinde cansiperane çalışmalara imza attık. Araçlarımızla, personellerimizle arama kurtarma ve diğer çalışmalara destek olmaya gayret ettik. Halen bölgemizde alanında uzman mesai arkadaşlarımız var, mühendis arkadaşlarımız var, çalışmalara destek olmaya devam ediyorlar. Her birine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Büyük bir gayret ve özveri ile depremzede vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak adına gece gündüz durmadan çalıştılar. Hepsinden Allah razı olsun. Rabbim bu tür afetlerden hepimizi korusun” diye konuştu.

 

 

DEPREM BÖLGESİNE GİDEN MECLİS ÜYELERİ ANLATTI

 

Ayrıca toplantıda deprem bölgesine giden meclis üyeleri de orada yaşadıklarını ve izlenimlerini anlatarak üyelerle paylaştı. Mecliste İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’nın teklifi de okutularak oy birliği ile gündeme alındı. Daha sonra İmar ve Bayındırlık, Çevre ve Sağlık, Eğitim Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonları’na havale edildi. Ardından meclis üyelerinin depreme hazırlık amacıyla gerekli imar düzenlemelerinin yapılması konusu ile ilgili soru önergeleri okutuldu.

 

DÜZENLEMELERE UYGUN YAPILAN BİNALAR AYAKTA’

 

Soru önergesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çok önemli bir çalışması var. Cumhurbaşkanımızın da bu konuyla ilgili talimatlarını hep birlikte dinledik. Yıkılan binalara baktığımızda 2000 yıllarından sonra yapılanlarda yüzde 1’leri bulmadığını görüyoruz. Mevcut yapılan düzenlemelere uygun yapılan binaların ayakta kaldığı hiç hasar almadığını görüyoruz. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde durum buna benziyor. Daha önceki depremlerde de bunu gördük. İmar planlarından zemin etütleri, jeofizik raporları ve mikro bölgeleme önemli. Biz bununla ilgili daha önce geçmiş olan imar planlarımızın tekrar değerlenmesindeki ana nedenlerinden bir tanesi bu çalışmaların yeniden sağlıklı bir şekilde yapılması. Yapılan sağlıklı çalışmaların katkısını ihmal edilenlerin de neticesini gördük. Şimdi biz bu bilinçle hareket ediyoruz. Yaptığımız tüm yatırım ve projelerde bu bilinci göz önünde bulunduruyoruz.” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

 

‘KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ MUTLAKA TAMAMLAMAK ZORUNDAYIZ’

 

“Kent alanlarında plansız alan bırakmamamız gerekiyor. Yüksek katların ciddi risk oluşturduğu açıkça ortada. Zemin vurgusu önemli. Alüvyon zeminler batıyor. Sıvılaşma oluyor. Binalar ayakta kalmıyor. Yapılaşma olmayacak alanların da tespitini mutlaka yapmak gerekiyor. Samsun ile ilgili şunu huzurla ifade edebiliriz. Şehrimizin birçok mahallesinde kentsel dönüşüm ile ilgili ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bizden önce de yapıldı. Ama bizim dönemimizde çok etkin bir şekilde oldu. Hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın hem Büyükşehir Belediyemizin yapacak olduğu çalışmaların hazırlıkları devam ediyor. Kentsel dönüşümü mutlaka tamamlamak zorundayız. Kentin geleceği açısından bu elzemdir. Alan çalışmalarımız seri şekilde devam ediyor. 4 yıldır yaptığımız tüm uygulamalar buna yönelik çalışmalar. Kentin meydanlarını yeniden yorumlamak. Sağlıklı yapıları projelere konu etmek. Gülsan’ın Toybelen’e taşınması, Cumhuriyet Meydanı’nın, Yeni Fuar Alanı’nın ve kıyı alanlarının projelendirilmesi hep bunlar bu hedeflere yönelik. Kaçak yapılarla ilgili mücadelemiz sürüyor. Kaçağa asla müsade etmeyeceğiz. İlçe belediyelerimiz ile iş birliği içindeyiz. Plansız alana yapı yapmayı Samsun’un ve Türkiye’nin gündeminden çıkarmak zorundayız” dedi.

 

‘GÜN BUGÜN’

 

Samsun’da yapı kalitesinin düşünüldüğü kadar kötü olmadığını söyleyen Başkan Demir, “Riskli yapı stoğumuz var mı var. Bunlarla ilgili çalışmaları hızlandırdık. Gün bugündür. Sistematik bir çalışmayı yapıp meclisin önüne getireceğiz. Çıkma kat konularında da hassasiyet gösterelim. Her türlü öneriye açığız. Yatay mimariyi önceleyen zemin ile bina bağlantısını sağlama alan şehircilik ilkelerini en üst düzeyde hayata geçiren bir şehirleşmeyi ve kent hayatını öngörmemiz gerekiyor. Bize emanet edilen bu yaratılmış dünyaya çok iyi sahip çıkmamız gerekiyor. Yaratılış kurallarına ne kadar aykırı hareket edersek toplum ve insan olarak o kadar çok bedel öderiz. Şunu da ifade edeyim. Böyle geniş bir sahada büyük bir nüfusa etki eden ve asrın felaketi olarak ifade edilen bir depreme Türkiye’nin dışında bu kadar kısa sürede ve hızla müdahale bence ülkemiz dışında hiç bir ülkenin yapabileceği bir şey değil. Allah hepimizi afetlerden korusun. Vefat eden kardeşlerimize rahmet, yaralılarımıza şifa versin” dedi. Başkan Demir, Samsun’da şu anda 25 bin afetzede vatandaş bulunduğunu söyledi. Meclis toplantısı Başkan Demir’in konuşmasının ardından sona erdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.