enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak

Hayvan Hastalıkları İle Mücadele Toplantısı Yapıldı

Hayvan Hastalıkları İle Mücadele Toplantısı Yapıldı
A+
A-

Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi kapsamında, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzde ZOOM aracılığıyla bir Hizmet İçi Eğitim Toplantısı yapıldı. Toplantıya İl Müdürümüz İbrahim Sağlam, İl Müdürü Yardımcısı Bekir Karaosmanoğlu, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Rukiye Pınar, İlçe Müdürleri ile İlçe Müdürlüklerinde Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği alanında görevli teknik personel katıldı.

 

Toplantıda konuşan İl Müdürümüz İbrahim Sağlam: “Hayvan ve Hayvansal ürünlerden insanlara geçen (zoonoz) hastalıklar nedeniyle toplum sağlığı ciddi olarak tehdit altında kalabilmektedir. Hayvan sağlığının güvence altına alınmadığı bir ortamda insan sağlığını korumak ve gıda güvenilirliğini temin etmek mümkün değildir. Bu anlamda hayvan sağlığı ve refahı, gıda güvenilirliği ve halk sağlığı konularında veteriner hekimlerin önemli sorumlulukları bulunmaktadır. İhbarı zorunlu hastalıklar ve ihbarı zorunlu olmayan hayvan hastalıkları ile mücadele edilerek, hayvan sağlığını ve dolayısı ile halk sağlığını korumak amacıyla Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Projesi yürütülmektedir.

 

Hayvan Hastalıkları ile Mücadele yanında; hayvanların kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınması, hayvan hareketlerinin kontrolü, halk sağlığı ve hayvan refahının sağlanması, hastalıkların teşhis ve tedavi hizmetleri, sağlıklı hayvansal ürün elde edilmesine yönelik çalışmalarda gerçekleştirilmektedir. Hayvan hastalıkları ile mücadelede kişisel koruyucu tedbirler alınarak, hayvan sağlığı konularında da saha faaliyetlerimizi aşılama, küpeleme, hayvan hareketleri dezenfeksiyon, mihrak, kordon karantina tedbirleri ilimizde aksatılmadan yürütülmüş ve yürütülmektedir.

 

Şap Hastalığı çift tırnaklı hayvanların akut seyirli, çok bulaşıcı ve zoonotik karaktere sahip viral bir enfeksiyonudur. Hastalığın bulaşma oranı yüksek olup, hassas hayvan topluluklarında % 100’e kadar ulaşabilmektedir. Bu nedenle hastalık ekonomik ve ticari yönlerden büyük önem taşımaktadır. Irak’ta şap hastalığıyla ilgili gelişmelerin ortaya çıkması üzerine, Bakanlığımıza bağlı Şap Enstitüsü Müdürlüğümüze incelenmek üzere numuneler gönderilmiş ve bu numunelerin, daha önce ülkemizde rastlanmayan SAT-2 serotipi olduğu tespit edilerek etken izole edilmiş ve ülkemizde bu serotipe karşı aşı üretimi için çalışmalara ivedilikle başlanmıştır. İlimizde bu konu ile ilgili tüm tedbirler alınmış, hayvan pazarları 23.02.2023 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar kapatılmıştır.

 

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce, İlçe Müdürlüklerimizle ve hastalığın yayılımının engellenebilmesi için ilgili kurumlara bilgilendirme yapılmış, gözetim ve yol kontrol faaliyetlerinin artırılmasına ilişkin gerekli tedbirlerin alınması ile ilgili toplantı yapılmıştır. Bu gelişmeler üzerine toplanan Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi tarafından hastalığın yayılmasını önleyici tüm tedbirler alınmış olup; kesim, ithalat ve ihracat amaçlı yapılan sevkler dışında, Şap hastalığına duyarlı tüm hayvan hareketleri (il içi ve il dışı olmak üzere) ilkbahar şap aşılama kampanyası süresince ülke genelinde durdurulmuştur. SAT-2 serotipi şap hastalığına ilişkin tüm gelişmeler ilk andan itibaren İl Müdürlüğümüz tarafından yakından takip edilmekte olup, gerekli tüm önlemler alınmaktadır. Ülkemizde ilk defa görülen bu serotipe karşı ivedilikle aşı üretimini tamamlayan Bakanlığımız, büyükbaş hayvan varlığımızın tamamının aşılanması için gerekli çalışmaları süratle yürütmektedir. İlimizde ise henüz Sat 2 tipi şap hastalığı bulunmamaktadır.

 

Hayvan Hastalıkları ile mücadelede, İlmizde; Şap Hastalığına karşı mücadele kapsamında 2022 yılında ilkbahar ve Sonbahar Aşılama programlarında, Şap aşısı uygulanan hayvan sayısı 658.387’dir. İlimizde 2022 yılında Kuduz aşısı uygulanan hayvan sayısı ise 17.730’dir. Sığırların Nodüler Ekzantemi (LSD) Hastalığının Kontrolü ve Önlenmesi Projesi kapsamında, LSD aşısı uygulanan hayvan sayısı 332.615’dir. Brusella ile mücadele kapsamında, büyükbaş hayvanlara 91.324, küçükbaş hayvanlara 30.930 olup yine Koyun Keçi Vebası (PPR) hastalığı ile mücadele kapsamında 199.232, Şarbon hastalığı ile mücadele kapsamında, büyükbaş hayvanlara 16.818, küçükbaş hayvanlara 5.241, Çiçek (Koyun Keçi Çiçeği ) hastalığı ile mücadele kapsamında 10.361 hayvana aşılama çalışması yapılmış ve aşılama programlarımız başarı ile tamamlanmıştır. Küpeleme ve Kayıt altına alma faaliyetleri kapsamında büyükbaş hayvanlara 128.972 ve küçükbaş hayvanlarda ise 125.383 olarak küpe uygulaması yapılmıştır. Bu faaliyetleri yürüten tüm hayvan sağlığı personeline teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Toplantıda konu uzmanları tarafından Hayvan Hastalık ve Zararları ile Mücadele Programı çerçevesinde İlimizde yürütülecek olan Hayvan Sağlığı 2023 Yılı Değerlendirme Toplantısı Kararları, Hayvan Hastalıkları, İlimiz genelinde 2023 yılında büyükbaş ,küçükbaş, kedi,köpek ,tek tırnaklı hayvanlara uygulanan Aşılama Programları, Türkvet ,Vetbis, Petvet, Hayvancılık desteklemeleri ile Hizmet İçi Eğitim ve Çiftçi Eğitim konularında sunumlar yapıldı. Ayrıca İlimiz genelinde yapmış olduğumuz ve devam etmekte olan projeler ile ilgili bilgiler verildi.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.