enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak

Bafra Anadolu Lisesi Öğrencilerinden Dünyadaki Tüm Kadınlara Şiddete Hayır Etkinliği

Bafra Anadolu Lisesi Öğrencilerinden Dünyadaki Tüm Kadınlara Şiddete Hayır Etkinliği
A+
A-

Bafra Anadolu Lisesi Öğrencilerinden Dünyadaki Tüm Kadınlara Şiddete Hayır Etkinliği

SAMSUN’UN Bafra Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Naim Oktay ve Bafra Anadolu Lisesi( BAL) öğrencilerin birlikte hazırlamış oldukları 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele günü dolayısıyla Alparslan Turkeş parkında etkinlik tertip ederken,
Kadınlara yapılan Şiddete hayır denildi.

Etkinlikte açıklama yapan Naim Okay, 25 Kasım 1960 yılında Dominik Cumhuriyetinde diktatörlüğe karşı mücadele eden üç kız kardeşin tecavüz edilerek vahşice öldürülmesi bütün dünyada yankı buldu.

Bunun üzerine Birleşmiş Milletler 17 Aralık 1999’da 25 Kasım’ı Dünya Kadına Şiddetle Mücadele Günü olarak ilan etti.


Cinsiyete dayalı ,kadın üzerinde baskı ve üstünlük kurmayı amaçlayan ,tehdit ,dayatma ,psikolojik ,cinsel,,ekonomik ,fiziksel zararla sonuçlanan ve kadının insan haklarını ihlal eden her türlü eylem kadına yönelik şiddet olarak kabul edilmektedir.


Kadına yönelik şiddet son yıllarda yüzde bin dört yüz artmasına karşın ,yüzde 48,5 oranındaki kadın ,uğradığı şiddeti anlatamamakta ,kadına yönelik konusunda alt ve üst gelir grupları arasında da pek bir fark bulunmamaktadır.


Kadına yönelik şiddet uzaklarda değil , evimizde, sokağımızda her yerde.
Geçtiğimiz yıllarda acılarını hala derinden hissettiğimiz Özgecan,DrAynur Dağdemir,Şule Çet ,Rabia Naz,Pınar Gültekin ve yüzlercesinin yanı sıra ve geçenlerde de çocuğunun gösteri önünde boğazı kesilerek tüm Türkiyenin vahşete tanık olduğu Emine BULUT cinayeti de dahil olmak üzere 2022 yılının Kasım ayına kadar 327 kadın öldürüldü.

Okay, bizler Bafra Anadolu Lisesi olarak, kadın cinayetlerinin sadece Türkiye de bu üzücü olayların yaşanmadığını, olmadığını tüm dünya devletlerinde de pek çok kadın cinayetinin olduğunu biliyoruz ve bu konuda böyle bir etkinlik düzenledik

” Bu ne bizim ne de dünyamızın kaderi “

Bafra’dan dünyanın 7 kıtasına İngilizce,Fransızca,Çince,Almanca,İspanyolca,Arapça,İtalyanca ,Yunanca ve flemenkçe pankartlarla ve İngilizce,Almanca ve Türkçe basın açıklamamızla “KADINA ŞİDDETE SON “diye haykırıyoruz.


Her gün televizyonlarda kadın cinayetlerini değil ,kadının hak ettiği değeri izlemek istiyoruz. Aynı zamanda medyanın kadına yönelik şiddet , taciz,ve tecavüz haberlerini kamuoyuna aktarırken etik davranmasını ,kadının maduriyetini artirarak haberi erotize eden ,kadının yaşam biçimine odaklanan ve yaftalayıcı ,küçük düşürücü ve şiddeti meşrulaştırıcı haber dilinden kaçınmasını da istiyoruz.

Bugün, burada BAFRA ANADOLU LİSESİ olarak RTÜK kurumuna ve TBMM ‘ye televizyon dizi ve filmlerinde şiddet içeren sahnelerin kaldırılması için imza kampanyası düzenleyerek toplumsal görevimizi yerine getirmek istiyor ve talep ediyoruz.


LÜTFEN DUYUN SESİMİZİ
TEK TEMENNİMİZ KADINA ŞİDDETİN OLMADIĞI BİR DÜNYA”

 

 

Bafra Anadolu Lisesi öğrencileri İngilizce öğretmenleri Naim OKAY önderliğinde Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele günü doyasıyla Alparslan Turkeş parkında etkinlik tertip ettiler.

Bafra Anadolu lisesi 9,10,11, ve 12.sınıf öğrencilerinden oluşan yaklaşık 30 öğrenci Kadına yönelik şiddetin TV programları ile normalleştirilerek topluma sunulmasına dikkat çekmek amacıyla tiyatro gösterisi yaparak şiddeti kınadılar.

Kadına şiddetin son yıllarda televizyon ve diziler yoluyla şiddete meyilli insanlara şiddeti öğreten ve normalleştiren bir hale gelişini parka kurulan dev tv ekranı önünde kimi film ve dizi sahnelerini canlandırıp toplumsal bir yara haline gelen sorunu yansıtma yoluyla topluma aktardılar.
Bu sorunun gözden kaçırılmayacak kadar önemli olduğunu ve her geçen gün artarak devam eden şiddet içerikli film ve dizilerin mutlaka sıkı denetimle şiddet unsurlarından arınması için imza masası oluşturuldu.

Toplanan imzalar RTÜK(RADYO TELEVIZYON ÜST KURULU) ve TBMM ‘ne gönderilerek şiddet içerikli yayınların yayınlanmaması amaçlanıyor.

Öğrenciler bu yıl kasım ayına kadar öldürülen 327 bayanı temsilen bayan ayakkabıları sergilediler.Bir grup öğrenci ise Diyojen misali ellerindeki fenerle kadına yönelik şiddet uygulamayan erkek aradılar .
Öğrenciler ellerindeki taşıdıkları İngilizce,Almanca,İspanyolca,Fransızca,İtalyanca,Arapça ,Yunanca,Rusca,Felmence ve Çince pankartlarla ve de İngilizce ,Almanca , Türkçe basın açıklamaları ile kadına yönelik şiddetin son bulması için dünyaya seslendiler.

 

Şiddetin artık son bulması ve ölen kadınları yad etmek için gök yüzüne balonlar salındı.
İngilizce basın açıklaması Ayşe berra UYSAL tarafından yapıldı.

Almanca basın açıklaması ise Beyzanur YILMAZ tarafından yapıldı.
Bafra Anadolu lisesi 11Asınıfı öğrencisi Afra Betül KESKİN yaptığı basın açıklamasında “Kadına yönelik şiddet uzaklarda değil , evimizde, sokağımızda her yerde.

Geçtiğimiz yıllarda acılarını hala derinden hissettiğimiz Özgecan, DrAynur Dağdemir,Şule Çet ,Rabia Naz ve yüzlercesinin yanı sıra ve geçenlerde de çocuğunun gösteri önünde boğazı kesilerek tüm Türkiyenin vahşete tanık olduğu Emine BULUT cinayeti de dahil olmak üzere 2022 yılının Kasım ayına kadar 327 kadın öldürüldü.

Bizler Bafra Anadolu Lisesi olarak kadın cinayetlerinin sadece Türkiye de olmadığını tüm dünya devletlerinde de pek çok kadın cinayetinin olduğunu biliyoruz. Bu ne bizim ne de dünyamızın kaderi .

Bafra’dan dünyanın 7 kıtasına İngilizce,Fransızca,Çince,Almanca,İspanyolca,Arapça,İtalyanca ,Yunanca ve flemenkçe pankartlarla ve İngilizce,Almanca ve Türkçe basın açıklamamızla “KADINA ŞİDDETE SON “diye haykırıyoruz.

TEK TEMENNİMİZ KADINA ŞİDDETİN OLMADIĞI BİR DÜNYA” dedi.

İngilizce öğretmeni Naim OKAY son olarak Bafra Anadolu Lisesi olarak kadına yönelik şiddetin karşısındayız. Artık bu sorun Dünyada ve Ülkemiz de yaşanmamasını tememnni ediyoruz diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.