enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak

11 İlin Yöneticilerinin Katılımıyla Trabzon’da Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı Gerçekleştirildi

11 İlin Yöneticilerinin Katılımıyla Trabzon’da Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı Gerçekleştirildi
A+
A-

Trabzon’da Bakan Yardımcımız Sn. Mehmet Ersoy’un başkanlığında seçim güvenliği toplantısı yapıldı. Bölgesel Seçim Güvenlik Toplantısı Trabzon’da yapıldı. Bakan Yardımcımız Sn. Mehmet Ersoy başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Trabzon Valisi Sn. İsmail Ustaoğlu ile birlikte Sinop, Amasya, Tokat, Sivas, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Rize ve Artvin Vali yardımcıları, İl Emniyet Müdürleri ve İl Jandarma Komutanları katıldı. Programın basına açık kısmının açılış konuşmasını gerçekleştiren Sn. Vali İsmail Ustaoğlu, Türkiye’nin önemli bir sürece girdiğini belirterek, “14 Mayıs seçimi ile ilgili olarak bölge seçim güvenliği ile ilgili toplantımızın ikincisini Trabzon’da yapıyoruz. Ülkemiz önemli bir sürece girdi. 14 Mayıs’ta yapılacak seçimin ülkemize hayırlara vesile olmasını diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

 

Toplantıda söz alan Bakan Yardımcımız Sn. Mehmet Ersoy, bütün seçim döneminde bu toplantıların yapıldığını ve Bakanımız Sn. Süleyman Soylu’nun da toplantılara başkanlık ettiğini kaydetti. 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremler nedeniyle, bölgede görev alan Bakanımız Sn. Soylu’nun bu yılki toplantılara katılamayacağını belirten Sn. Mehmet Ersoy, “14 Mayıs seçiminde vatandaşlarımızın sandığa yansıması, seçimlerin huzur ve güven ortamı içinde yapılması için alınan önlemleri gözden geçirmek ve alınacak tedbirleri belirlemek üzere bir araya geldik. 6 Şubat’ta meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Biz bütün seçimlerde bu toplantıları yapıyoruz. Bu toplantılara bakanımız Sn. Süleyman Soylu başkanlık ederdi. Ama yaşadığımız deprem felaketi nedeniyle, devletimizin en önemli meselesi olan deprem felaketinin yaralarının bir an önce sarılması için bakanımız deprem bölgesinde mesai sarf ediyor. O nedenle bu yıl yapılan seçim güvenlik toplantılarına başkanlık edemeyecek. Son dönemde yaşanan gelişmelerden anlıyoruz ki 14 Mayıs cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri ulusal ve uluslararası basından yakından takip ediliyor. Seçim sürecinde alnımızın akıyla tecrübe ettiğimiz seçimlerden aldığımız deneyimle bu seçimde de hizmet edeceğiz.” dedi.

 

İşin Siyasi Boyutu Bizim Alanımızın Dışında

Seçim sürecinde sosyal medyadan ve dijital ortamdan terör propagandası yapılmaması için gerekli önlemleri alacaklarını kaydeden Sn. Ersoy, “Bakanlık olarak bizim buradaki pozisyonumuz net bir şekilde ortadadır. Seçim, halkın seçimidir. İşin siyasi anlamı ve sonuçları Bakanlık olarak bizim görev ve ilgi alanımız dışındadır. Bizim görevimiz, vatandaşımızın özgür iradesini sağlıklı bir şekilde herhangi bir aksiliğe ve aksaklığa veya güvenlik zafiyetine meydan vermeden sandığa yansıtabileceği ortamı sağlamaktır. Bu itibarla bilgimiz ve tecrübemiz ne seviyede olursa olsun tedbiri elden bırakmamak gerektiği düşüncesiyle bu toplantıları düzenlemiş bulunuyoruz. Dijital ortamdaki güvenliği de test etmek maksadıyla özellikle sosyal medyadaki terör örgütü propagandası veya başka türlü provokasyonların ortaya getirilmesinin ve dijital seçim çalışmalarını engellemeye yönelik siber suçların takibini yapmak maksadıyla ilgili birimlerimiz görevleri başında olacaktır.” ifadelerini kullandı.

 

Özgür İfade Ortamı Sağlanacak

18 yaşından küçük çocukların seçim kampanyalarında kullanılmayacağını vurgulayan Bakan yardımcımız Sn. Ersoy, “Bakanlık olarak güvenliği üç noktada ele alıyoruz. İlki kampanya güvenliği, ikincisi seçim günü güvenliği, üçüncüsü de oy sayımı ve sonuçların ilgili yerlere sağlık bir şekilde iletilmesidir. Dijital ortamdaki güvenliği sağlamak amacıyla sosyal medyada terör propagandasını engellemeye yönelik ilgili birimlerimiz görevleri başında olacak. Güvenlik gerekçesiyle ifade özgürlüğünün önüne geçmemeye dikkat edeceğiz. Esas olan özgürlüğü temin etmektir. Güvenlik, özgür ifade ortamını sağlamak için vardır. Bundan dolayı bizim temel sorumluluğumuz birilerinin başkalarının özgürlük alanına müdahil olamayacağı, tercihlerin özgürce yapılabileceği güvenli bir ortamı tesis etmektir. Kampanya döneminde basına açık ya da kapalı toplantılarda güvenlik tedbirlerini alırken bir üçüncü göz kullanacağız yani alınan tedbirleri dışarıdan izleyecek, kontrol edecek birimleri mutlaka oluşturacağız. Seçim kampanyasında 18 yaşından küçüklerin afiş dağıtmasına izin verilmeyecek. Bu çalışmalarda kişiler bazen aşırı tepki verebiliyor. Küçük çocukların ellerine broşür verip onları tanımadıkları kişilerin önüne yollamak risk teşkil ediyor. Çocuklar için önlem alacağız.” dedi. Seçim sürecinde kolluk kuvvetlerinin izinlerinin kaldırılacağını belirten Mehmet Ersoy, seçimde yaşanacak bir eksikliğin telafisi olmayacağını ifade ederek, “Seçim sürecinde Bakanlığın kolluk birimlerinin bütün izinleri zorunlu haller haricinde kaldırılacaktır. Halihazırda 326 bin 387 emniyet personelimiz, 196 bin 197 jandarmamız, 7 bine yakın sahil güvenliğimiz, 58 bin 658 güvenlik korucumuz ve 17 bin 209 gönüllü güvenlik korucumuzla beraber toplam 601 bin personelimiz, seçim günü görev başında olacaktır. Haber merkezlerimiz, emniyet ve jandarma istihbarat birimlerimiz, bütün güvenlik kamera sistemlerimizle entegre şekilde bu süreçte yer alacaktır.” diye konuştu.

 

Seçimde Herhangi Bir Eksiklik Telafi Edilemez

  1. Seçim gününde üzerinde silah ve propaganda unsuru rozet bulunanların seçim binalarına alınmayacağını kaydeden Sn. Mehmet Ersoy, “Seçim günü üzerinde silah bulunan kişiler seçim binalarına giremeyecek. Rozet ve amblemli kişilerin de binalara girmesine izin verilmeyecek. Seçim hukuktur. Ve herhangi bir eksikliğin telafi edilemeyeceği bir hadisedir. Bakanlık olarak YSK ile iletişim halinde olacağız. Biz çok seçim gördük, bu işi biliyoruz dediğiniz an hataya düşersiniz. Ülkemizin seçimle ilgili kurumları bu işle ilgili pratiğe sahiptir. Geçmiş seçimlerde iyi sınav verdik. Seçim süreciyle ilgili yeterli tecrübeye sahibiz. Diğer ülkelerde seçim sonrası günlerce tartışmalar sürerken ülkemizde pazar seçim olduğunda, pazartesi herkes rutin olarak işine ve gündelik hayatına devam eder. Geçmiş seçimlerde bu süreçle ilgili iyi bir başarı elde ettik. Gerek kolluk kuvvetlerimiz gerekse idari birimlerimizle hem kampanya döneminde hem de seçim günü akşamına kadar Bakanlığımız, özgür ifade ortamını ve seçim güvenliğini temin etme noktasında ülkenin her noktasında başarılı olmuştur. İnşallah bu başarıyı 14 Mayıs’ta tekrarlayacağımıza yürekten inanıyoruz. 14 Mayıs seçimleri milletimiz için hayırlı olsun.” açıklamasında bulundu.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.