Haber Detayı
02 Kasım 2018 - Cuma 17:38
 
Karadeniz'de Hamsi Sürüleri Rusya'ya Yöneldi
Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak, hamsi sürülerinin Rusya sahillerine yöneldiğini belirterek "Hamside bu yıl pek umutlu değiliz" dedi.
GÜNDEM Haberi
Karadeniz'de Hamsi Sürüleri Rusya'ya Yöneldi

Sinop-Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak, verimli bir palamut sezonunu geride bıraktıklarını belirterek palamut avının azaldığını söyledi. Bayrak, "Beklentimiz pek olumlu değil. Karadeniz ve batı Karadeniz'de balık kesildi.

Herhalde karşı tarafa doğru bir akıntı hali var ya da balık kesildi, durum onu gösteriyor. Şuanda denizin yüksek sularına karşı tarafa doğru gittiği söyleniyor. Rusya tarafına doğru gitmiş olabilir. Bize o şekilde haberler geliyor. Beklentimiz çok yok. Hamsiden fazla umutlu değiliz. Gördüğümüz kadarıyla ince hamsi var. Oda doyurucu ve yeterli değil" dedi.

Balıkçı İsmail Değer de “Bol palamut çıktı. Fakat palamut artık son günlerini yaşadığı için pahallılaştı. Artık palamut’un sezonu bitiyor. Tabi ki fiyatlar biraz pahalı. Hamsiler artık ucuz. Tabi yeni çıkacak olan hamsilerin durumu ne olur bilemeyiz. Hamsi ne gösterecek onu da bilmiyoruz.

Ne kadar olur bilmiyoruz. Mezgitlerimiz var, Çinekoplarımız var. İriliğine ufaklığına göre fiyatları değişiyor. Mezgit fiyatları 25 lira. Barbun 20 lira. Çinekop 20 lira. Sarıkanat 30 lira. Somon 30 lira. Çupra ve levrekler 35 lira. Tüketici tarafından en ucuz balık hangisi ise o tercih ediliyor. Mesela şuan da hamsi ucuz diyorlar. Ama hamsinin de biraz ufak olması nedeniyle arz ve talep meselesi pek fazla yok" diye konuştu.

Fahri Çağlar ise “Balık fiyatlarından memnunuz. Bu sene çok güzel balık var. Bol balık var. Çok balık yedik, tuzladık, derin dondurucuya koyduk. Memnunuz.”dedi.
Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Karadeniz'de, Hamsi, Sürüleri, Rusya'ya, Yöneldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı