Haber Detayı
12 Ekim 2018 - Cuma 21:24
 
Aydın Ev İstifa Etti
Bafra Marangoz Mobilya Ve Ağaç İşleri Odası Başkanı Aydın Ev yaptığı basın açıklaması ile görevinden istifa ettiğini açıkladı.
SAMSUN HABER Haberi
Aydın Ev İstifa Etti

Bafra Marangoz Mobilya Ve Ağaç İşleri Odası Başkanı Aydın Ev yapmış olduğu basın açıklaması ile görevlerinden istifa ettiğini açıkladı. Aydın Ev yapmış olduğu basın basın açıklaması.

ESNAFIN ÜZERİNDEN BU YÜKÜN KALKMASI LAZIM

"Mobilyacılar Odası Başkanlığı’ndan istifa etmemin sebebi,5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu’na tepkimdendir. Esnaf arkadaşlarımızın üzerindeki bu yükün kalkması lazım. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu zamana kadar yapmış olduğu reformlarla esnafın üzerindeki yükü kaldırmak için çaba gösterirken Ticaret ve Gümrük Bakanlığı neden esnafın üzerinden sağlanan bu rantı görmezden gelir? Bizler Oda Başkanı olarak 5362 sayılı yasa gereği esnaf üyelerimiz üzerinden Odalar Birliğine, Federasyonlara, Konfederasyona para akışı sağlıyoruz. Ama hepsi kanunlar çerçevesinde oluyor ve bu paraların bir kuruşu devletin kasasına girmiyor .

ESNAF’IN HİZMETKARIYIM

’Esnafın hizmetkarıyım.’’ diyen Birlik, Federasyon ve Konfederasyon Başkanlarının tamamı esnafın sırtına yüklenmiş ağır bir yüktür"dedi.

2 milyon esnafın sırtından geçinen 2 bin kişilik bu yapı Bakanlarla, Genel Müdürlerle yapmış oldukları toplantılarda ‘’Bizler milyonlarca esnafı temsil ediyoruz ‘’ diyerek arkalarında büyük bir kitlenin olduğunu iddia ediyorlar. Esnafın sırtından geçinen bu yapının esnaf kardeşim arkasında durur mu? ‘’Siz bu paraları neden bizden alıyorsunuz? Bu Odalar, Birlikler, Federasyon, Konfederasyon ne işe yarar?

Ben devlete vergimi verirken neden benim üzerimden bu rant sağlansın? ‘’ diye feryat eden milyonlarca esnafta çok iyi biliyor ki bu yapı kendi menfaatleri için çalışırken, hükümetimiz esnaf ve zanaatkarımızın yanında.

VİJDANIMIN SESİNİ DİNLEYİP İSTİFA EDİYORUM

Benim şahsi fikrim, bundan 30-40 yıl önce siyasette yer bulamayanlar böyle bir oluşumun içine girmiş ve zamanın siyasetçileri ‘’Bunlar ilerleyen zamanda bize kafa kaldırır ya da bizim yerimizi alırlar.’’ Diye istedikleri her şeyi kanunlaştırmışlar. ‘’Bunlar da buradan geçinsin bize dokunmasınlar.’’ diye bu oluşumun önünü açmışlar. Şimdi ben de bu yapının tam anlamıyla neye hizmet ettiğini gördüğümden 2014 yılında seçilmiş olduğum Mobilyacılar Odası Başkanlığı’ndan vicdanımın sesini dinleyerek istifa ediyorum.

5 YILLIK BORÇ VAR

2014 yılında devralmış olduğum Odanın kasasının boş olmasının yanı sıra Birlik ve Federasyona 5 yıllık katılım payı borcu vardı. Birlik ve Federasyon Başkanı arkadaşlarımız yerimizi alabilmek için politikalarını bu borç üzerinden yürüttüler. Bir kısmını ihtiyacımız olduğundan sebep sileceklerini, bir kısmını da geri ödeme şartı ile oda adına yapılan yardımlarla kapatabileceklerini söylediler ve dedikleri gibi, yapmış oldukları yardımlarla odamız düzlüğe çıktı. Bizler de tasarruf yaparak virane şekilde olan Odamızı yeni ofis kiralayarak A’dan Z’ye yeniledik. Yavaş yavaş tecrübe kazanmaya başladık ve ilerleyen zamanda gördük ki esnaf, kimin umurunda. Üst kuruluşlar deveyi hamutuyla götürüyor. Ben de bundan sebep üst kuruluşlara katkı payını ödemeyi bıraktım.

4 YIL HİÇ MAAŞ ALMADIM

2014 yılından 2018 yılına kadar hiç maaş almadım. 2018 yılında yapmış olduğumuz seçimli kongre sonrası gerçekten özverili çalışmamız ve aşırı zaman ayırmamızdan sebep yönetimdeki arkadaşlarımın ısrarı doğrultusunda 1500 TL maaş almaya başladım. Kendi çapımızda yaptığımız bazı hizmetlerden dolayı belki ben bu maaşı hak ediyordum, belki işini düzgün yapan Esnaf Odası Başkanı arkadaşlarım da hak ediyor ama zoruma giden benim esnaf kardeşimin sırtından Birlik Başkanları, Federasyon Başkanları ve Konfederasyon Başkanı saltanat sürdürüyorlar. Yıllardır esnafı sömürerek sürdükleri haksız saltanatın ellerinden gideceğinin endişesini yaşadıklarını da görmekteyim. Çünkü ‘’ Reis yakında bu işe de el atar.’’ gibi söylemlerini Başkanlardan çok kez duydum. Çünkü kendileri de çok iyi biliyorlar ki esnafın bağlı bulunduğu Oda hariç üst kuruluşların tamamı esnafın sırtından geçinen ranta dayalı sistem. En büyük soygun da Odalar Birliği üzerinden sağlanmakta. Üst kuruluşların hiçbiri seçim zamanı esnafa hesap vermek zorunda değil. Aslında esnaf, pek de umurlarında değil.

HESABINI SANDIKTA SORMAK LAZIM

Esnaf kardeşimize seçim zamanı hesap veren bağlı bulunduğu Oda Başkanı, eğer bir takım hizmetler ve faydalı faaliyetlerde bulunduysa yoluna devam eder. Başarısız olduysa esnaf kardeşlerimiz hesabı sandıkta sorar. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yeni atanan Gümrük ve Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan Hanımefendi esnaf teşkilatından gelen birisi. İnşallah bu sıkıntıların tamamını enine boyuna Sayın Cumhurbaşkanımıza iletirse, ben inanıyorum ki Cumhurbaşkanımız ülkemiz üzerinde oynanan oyunları bertaraf ettiği zaman ,yakın bir gelecekte 5362 sayılı kanuna düzenleme getirilmesi konusunda talimatını vererek esnafın üzerindeki bu yükü kaldıracaktır. Ben bütün üyelerimden bana haklarını helal etmelerini istiyorum. Benim hakkım varsa helal olsun.

İSTİFA SEBEBİM

Esnaf Kefalet Kooperatifi’nden istifa etmemin sebebine gelince, halisane niyetle Bafra esnafına yardımcı olabilmek amacıyla Bafra’ya 2. Esnaf Kefalet Kooperatifi’ni kurduk. Kuruluş aşamasına geçmeden önce kooperatifin faiz sistemi hakkında kafamda soru işaretleri vardı. Bu konu hakkında bir müftü arkadaştan bilgi aldım ve devlet tarafından finansmanı sağlanan, esnafın yararına olan böyle bir kuruluşun sıkıntılı olmayacağını öğrendim. ‘’Devletin kendisine verdiği imkanlardan esnafın yararlanma hakkını adalet içerisinde temin ettiğiniz sürece rahat olabilirsiniz.’’ demesi üzerine kooperatif kuruluş aşamasına geçtik ve kurduk. Zamanla vicdanım beni yine rahat bırakmadı.

Sohbet ortamında bazı ilahiyatçı arkadaşların bu işin yanlış olduğunu söylemesi beni son derece rahatsız etti. Geceleri uykum kaçtı. Beni biraz olsun rahatlatan şey, esnafa yardımcı olmak adına yapmış olmam ve sorarak başlamış olmamdı. Ama ne yazık ki bu da beni teselli etmedi ve görevimden istifa ettim" dedi.
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Aydın, Ev, İstifa, Etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı