Haber Detayı
08 Mart 2019 - Cuma 23:46
 
AÇI OKULLARI’NDAN BED-İ BESMELE TÖRENİ
Bafra Açı Okulları, 4-6 yaş arasındaki çocuklar için Osmanlı’da çocukların okula başlama çağı geldiğinde tertip edilen ‘Bed-i Besmele’ töreni düzenledi.
EĞİTİM Haberi
AÇI OKULLARI’NDAN BED-İ BESMELE TÖRENİ

Bafra Açı Okulları konferans salonunda gerçekleştirilen törene, okul öğrencilerinin yanı sıra Veliler ve Bafra'dan bir çok kişi katıldı.

Çocukların renkli zihin dünyaları için gerçekleştirilen eğlendirici etkinliklerle bütünleştirilen, öğrenmeyi kolay hale getirmek için okul dönemini faydalı bir şekilde geçirilerek, okul dönemine hazır olmalarını sağladıklarını aktaran Açı Okulları Eğitim Danışmanı Necmettin TÜRKEKUL, "Bu yapmış olduğumuz etkilenlikte çocukların mutluluğu ve ailelerin memnuniyetini görmek bizleri de çok mutlu" dedi.

Bafra Açı Okulları Müdürü Recep TAŞGIN ise "Dini değerlerin çocukların eğleneceği şekilde akılda kalmaları ve yaptığımız etkinliklerle kaliteli zaman geçirip kendilerine katkı sağlamalarının amaçlandığı etkinliklerimiz her zaman devam etmektedir" diye konuştu.

Bed-i Besmele nedir?
Osmanlı zamanından uzanan bir çınar olan “Bed-i Besmele Töreni” mahalle halkı arasında maddî ve mânevî yakınlaşmayı sağladığı gibi zenginlerin birkaç fakir çocuğu daha okutmaya başlamasını temin edecek bir yardımlaşmaya da sebep oluyordu.

Bunun yanında çocuklarda okuma, ana babalarda da okutma arzusunu arttırdığı, ilme ve ilim adamına saygı ve sevgiyi teşvik ettiği açıktır. Bu tören, çocuk için bebeklik çağından kurtulup yeni bir statü kazanma mânasını ifade ettiğinden, ayrıca hayatın yeni bir devresine başlamanın tescili, bir nevi “adam olma” yolunda atılan ilk adım sayılıyordu. Törene katılan çocukların okul korkusunu giderme, çocuklara okuma isteğini aşılama ve çocukları arkadaşlarıyla kaynaştırma gibi önemli pedagojik amaçları vardı.

“Bed-i Besmele Töreninde” çocuk baştan aşağı yeni elbiseler giymiş olarak davetlilerin karşısına çıkar ve hocasının önüne diz çöküp otururdu. Hoca çocuğa bir besmele çektirir, “Rabbi yessir” duasını tekrar ettirir ve elifbânın ilk harfi olan elifi gösterirdi; daha sonra da bir aşr-ı şerif okunurdu. Ardından hoca tarafından öğrenciye, Allah’tan zihin açıklığı ve başarılar niyaz edilen “Rabbi zidnî ilmen” duası yapılarak tören bitirilirdi.

Bafra Açı okulları olarak topluma yararlı insanlar yetiştirmek için belli bir plan ve program çerçevesinde sosyal ve kültürel etkinliklerle öğrencilerimizin hem kişilik hem de ahlaki gelişimlerine katkıda bulunmak için çalışmalar yapılmaktadır. Öğrencilerimize günlük hayatı planlama becerisi, kişisel gelişim ve sosyalleşme konularında güzel değerler kazandırılamaya çalışılmaktadır.
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: AÇI, OKULLARI’NDAN, BED-İ, BESMELE, TÖRENİ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
AÇI OKULLARI’NDAN BED-İ BESMELE TÖRENİ
AÇI OKULLARI’NDAN BED-İ BESMELE TÖRENİ
AÇI OKULLARI’NDAN BED-İ BESMELE TÖRENİ
AÇI OKULLARI’NDAN BED-İ BESMELE TÖRENİ
AÇI OKULLARI’NDAN BED-İ BESMELE TÖRENİ
AÇI OKULLARI’NDAN BED-İ BESMELE TÖRENİ
Yorumlar
Haber Yazılımı