Yazı Detayı
21 Ekim 2018 - Pazar 18:51
 
YAĞMUR DUASI
TUBA İŞBİLİR
Tuba işbilir, Üniversite öğrenimini Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde tamamlamış olup iyi bir eğitimci olmayı hedefledi.
 
 
Havanın karamsar ve yağmurun bizi hiçe saydığı şu günlerde, elimizden en güzel şekliyle bir dua tutabilirdi ancak. Sanırım ilkbaharı ve son baharı yağmurları getirdiği için seviyorum. Küçüklüğümden beri severim yağmuru. Kuruyan içimi serinletir gibi hüzünlerimin içine daha çok dalarken, yağmur ile birlikte, yağmura yazılmış şarkılar dinlerdim. Bahar, nasıl insanın içini açarsa yağmur da bana öyle dinginlik veriyor. Ruhumu bir çocuğun seslenişi gibi sarıyor.

Yağmur yağarken yapılan duaların kabul olacağına iman etmiş, en güzel hayallerimizi bile yağmur yağarken kurmaya özen göstermişizdir. Yağmur ile rahmeti özdeşleştirmiş onu kendi katımızda kutsallaştırmışızdır. Sırlarımızı ve kabuslarımızı dahi toprağa karışması, kamburumuzu doğrultmak için paylaştığımız da olmuştur elbet.

Yağmur deyince şairlerin yüreğinin kabardığına şahit olmuş, hakkında yazılan onlarca şiirin kıtalarında kendi özümüzden mısralar bulmuşuzdur.

“Uyu! Gözlerinde renksiz bir perde,
Bir parça uzaklaş kederlerinden.
Bir ruh gülümsüyor gibi derinden,
Mehtabın ördüğü saatler nerde?
Varsın bahçelerde rüzgar gezinsin,
Yağmur ince ince toprağa sinsin,
Bir başka alemden gelmiş gibisin,
Dalmış gözlerinle pencerelerde”


Ahmet Hamdi Tanpınar

“Bu yağmur, kanımı boğan bir iplik,
Tenimde acısız yatan bir bıçak.
Bu yağmur, yerde taş ve bende kemik,
Dayandıkça çisil çisil yağacak.”


Necip Fazık Kısakürek

İsmet Özel’in de dediği gibi şairler kadar cesur olamadığımızdan yağmuru çağıracak kadar da güzel değiliz… Oysa;
Cama vuran her yağmur damlasını parmak uçlarımızla sevmeyi bir görev bildiğimizden olsa gerek, onu incitmemek için izini okşayarak içimize akıtışımız hangi yaraya şifa oldu bilinmez. Kimimiz en güzel anısına, sağanak bir yağmurun altında içindeki sevinci kovalarken sahip olmuştur. Kimimiz en geri dönülmez kayıplarını bir yağmurla yaşasa da hüzün ve sevinci temsil eden bir olaydır bizim için.

Bir çok şeye ilham olduğu gibi ruhumuza da şifadır. Temizliktir, arınmadır. Şehrin en kalabalık en hareketli semtine bile sakinlik verebilir en şiddetli yağmur. Şehrin kirini ve insan yükünü kısa süreliğine de olsa azaltabilir.

Belki biraz camdan bakıp rahmeti yad etmeli, yaradılışına ve sebeplerine hayran olmalı.. Tefekküre dalmak, yağmurun cama vuran o tınısına gözlerimizi kapayarak kulak vermek bize manevi bir terapi olabilir. Ne demişti Hz. Peygamber “tefekkür en güzel ibadettir”

Bunun üzerine sevgili Kemal Sayar’ın “Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez” kitabını naçizane tavsiye eder, içimizi yeşertecek yağmurlarımızın bereketli olmasını temenni ederim..

Selamet ile.
 
Etiketler: YAĞMUR, DUASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı