Yazı Detayı
26 Eylül 2018 - Çarşamba 01:41
 
SORUNSUZ BİR İŞ YAŞAMI İSTERİZ
NUR ÖNER
nuroner@samsunajans.com.tr
 
 
NUR ÖNER - İNSAN KAYNAKLARI MÜDÜRÜ

İçinde bulunduğumuz yaşam göz önünde bulundurulduğunda yaşamımız çalışmaya dayalıdır.Hayatımızın sürdürülmesi için çalışma zorunluluğu olan biz insanlar, çalışma süresi boyunca ancak ve ancak huzurla çalışırlarsa beklenen performansı verirler ,iletişimleri güçlenir ve huzurlu çalışırlar.

Uluslararası Çalışma Örgütü ve İş Kanunu bunu esas alan Uluslararası Çalışma Örgütü de bu doğrultuda bir sözleşme ile işçinin, işveren tarafından işten çıkarılmasını düzenlemek için harekete geçmiştir.

İş Güvencemiz vardır,

Ülkemizde de 4857 sayılı İş Kanunu da bu sözleşme esaslarına göre uygulanmaktadır.

İş Güvencesi, 4857 sayılı İş Kanunu ‘ nun 18.maddelerinde düzenlenmiştir ve işverenin süreli fesih hakkı kontrol altına alınmıştır.

Çalışanlar için iş güvencesi kapsamında olması tazminat, işe iade gibi haklarını talep edebilmesi nedeniyle oldukça önemli.

Fesih süreye dayandırılır,,

Belirsiz süreli iş sözleşmeleri kanunun 17. Maddesine dayandırılarak fesih bildirimi yapabilir. Kıdeme göre değişen süreler ile iş akdi sona erdirilebilir.Kıdeme göre oluşan bu süre doğrultusunda kişi ihbar tazminatı almayı hakeder.

Bu süre,

6 aydan az çalışmış çalışan kişi için, bildirim yapılması ile birlikte 2 hafta sonra, 6ay ile 1,5 yıl arasında çalışan kişi için, bildirim yapılması ile birlikte 4 hafta sonra 1,5 yıl – 3 yıl arasında çalışan kişi için, bildirim yapılması ile birlikte 6 hafta sonra 3 yıldan fazla çalışan kişi için, bildirim yapılması ile birlikte 8 hafta sonra Feshedilmiş sayılır.

Sözleşmeye göre değişen bu zamanlar minimum sürelerdir.Arttırabilir.

İş Güvenceniz hangi durumlarda geçerlidir?

30 işçiden az kişi çalışan işyerleri için fesih serbestliği mümkündür.30 kişiden fazla çalışan olan ve enaz 6 ay çalışılmış olan iş yerlerinde ise durum farklıdır,kişinin iş güvencesi vardır. Kişinin feshi geçerli bir nedene dayanmalıdır. İşçinin, bir süreye dayandırılmadan oluşturulan iş sözleşmesini feshedebilmesi işçinin performansı, davranışı ve ya işin gereklerini yerine getirmemekten dolayı geçerli bir neden gerektirir.İşverenin yalnızca fesih sürelerine uyması yeterli değildir geçerli bir nedene dayanmalıdır.Aksi takdirde çalışanın itiraz hakkı herzaman bakidir.

Çalışan olarak haklarımızı bilmek, güvencelerimizin farkında olmak en büyük görevimizdir.
 
Etiketler: SORUNSUZ, BİR, İŞ, YAŞAMI, İSTERİZ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı