Yazı Detayı
01 Ekim 2018 - Pazartesi 13:41
 
SAMSUN’A NE LAZIM?
HALİL GÜNGÖR
Bafra Süt Birliği Başkanı
 
 
Değerli okuyucularım,

2017 yılında hazırlanan Samsun İli Tarım ve Kırsal Kalkınma eylem planı, ilimiz genelinde 2002 yılından başlamak üzere hayvancılık alanında verilen desteklemeler yayınlanmıştır.

Buna göre; 2002 yılında 67400 TL olan hayvancılık destekleri , 2016 yılında 23,501.155 TL ‘ye yükselmiştir. 2017 yılı destekleme ödemeleri devam etmektedir. (kaynak: Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü) Açıklanan verilere göre 350’lik bir artış hayvancılık desteklerinde göze çarpmaktadır.

Hal böyle iken konuştuğumuz süt ve et üreten işletme sahipleri neden bu kadar dertli olduklarını birkaç cümle ile şöyle açıkladılar.

‘’Yem ve mazot çok pahalı ürettiğiniz kaba yem ihtiyacımıza yetmiyor. Sulamada maliyetler yüksek, kaba yem kullanamıyoruz’’ Sorun belli çözümüde belli aslında! Samsun İli özelinde bulunan büyükbaş hayvan sayımız eylül 2018 itibari ile 498.525 adet olarak belirtilmektedir.

Bu sayı tam olarak gerçeği yansıtmamaktadır. İşletmelerde bulunan hayvan sayılarının yetiştiriciler tarafından güncel hale getirilmemesi, aşılama dönemlerinde, hayvanların Türkvet kayıt sistemine yeterince uygun kaydedilmemesinden dolayı, bu sayı her zaman 50.000 Adet fazla gözükmektedir. 440.000 baş hayvanın bulunduğu ilimizde Et ve Süt verimi oldukça düşük düzeydedir. Günlük 120 ton süt kayıt altına alınmaktadır. Bu üretim miktarı hayvan başına 3 litreye kadar düşmektedir.

Et sektöründe durum farksız değildir. Ülke genelinde hayvancılım sektöründe yaşanan daralma yegane sebebi yem maliyetleridir. Ancak verilere bakıldığı zaman görülecektir ki, sadece maliyetler değil asıl olan birim hayvan başına alınan verim et ve süt istenilen düzeyde değildir. Yazımın başlığında belirttiğim, ‘’ Samsun ne lazım’’ cümlesinde anlatılmak istenen budur.

SAMSUN’a ‘’hayvancılık alanında toplu hayvan işletmeleri ırkı ıslah edilmiş süt hayvancılığı projeleri et talebini karşılamak için, ithal değil yerli hayvanlardan oluşan toplu besi çiftlikleri, pazarlama aşamasında rol alacak üreticileri, daha çok çalışan İlçe Müdürlükleri, hayvan hastalığına karşı mücadele eden serbest veteriner hekimleri, kaba yem ihtiyacı için sulanabilen el verişli arazileri, geniş vizyon ve sürdürülebilir hayvancılık politikaları’’ lazımdır.
 
Etiketler: SAMSUN’A, NE, LAZIM?,
Yorumlar
Haber Yazılımı