Yazı Detayı
04 Şubat 2019 - Pazartesi 00:56
 
Osmanlıca Beyin Temelli Yazı Dili mi?
DR. HABİB DEMİREL
Türk Kızılayı Samsun Şubesi Başkanı
 
 
“Yürüdüğünüz yolda zorluk ve engel yoksa bilin ki o yol sizi bir yere götürmez.”

Bernard Shaw

Senaryolaştırma tekniği, öğrencilerde uyguladığımız ve çok güzel geri dönüşler aldığımız bir çalışma. Yakın geleceği hayâlleyerek ve tiyatro şeklinde canlandırarak somutlaştırmak çocukların/ gençlerin bilinçli çalışmasına ve odaklanmasına büyük katkı sağlıyor.

Hepimiz için kazanma ve kaybetme durumları farklıdır. Birimiz için kazanma olan durum diğeri için kaybetme olabilir. Önce bu tanımları somutlaştırmak gerekir. Şimdi sizinle birlikte bir egzersiz yapalım. Elinize renkli kalemler ve bir kâğıt alın. Kâğıdın tam ortasından bir çizgi çekin. Elinizdeki kâğıdın soluna büyük harflerle “KAYBEDERSEM” yazın. Niçin soluna diye merak ediyor olabilirsiniz.

Solda olan daha çok dikkatimizi çeker ve soldakini daha iyi görürüz. Bu yüzden gözden kaçmaması gereken bilgileri sola kaydedin. Şimdi kâğıdın sağ tarafına büyük harflerle “KAZANIRSAM” yazın. Ve başlayın bu iki başlığın da içini doldurmaya. Önce “KAZANIRSAM” başlığını doldurun. Somut olarak, bütün teferruatları düşünerek, madde madde, kazanırsanız nasıl bir hayatınız olacak, hayattaki yeriniz, insanlar içindeki durumuz ne olacak, maddi, manevi ne tür kazançlarınız olacak, bütün bunları açıkça yazın, samimi olun ve hayal ettiğiniz şeyleri yazın. İstediğiniz araba modelinden; ahşap, bahçeli evinize kadar, “anne babanızın size olan bakışı”ndan “eşimi ben seçerim”e kadar bütün olabilecekleri yazın.

Sorun kendinize: “Kazanırsam beni kim görsün?” Kapatın gözlerinizi ve hayal edin. O atmosferi solumaya çalışın. Kazanırsam ne olur? Nasıl hissederim? Hiçbir detayı atlamadan o mutluluğu hissedin. Bir süre kalın orada. Htiklerinizi not edin.

Şimdi sıra “KAYBETME”de. Ekonomiden başlayarak karşılaşacağınız güçlükleri, sıkıntıları açıkça yazın. Hayallerimi gerçekleştiremezsem kendimi nasıl hissederimden, tatile nereye gidebilirim, nerede yaşarım, ne tür sıkıntılarla karşılaşırıma kadar, açık açık bütün maddeleri yazın. Hepimiz biliyoruz ki imkânlarımız varken bir şeylerin olmamasını tercih etmekle imkânsızlıktan dolayı tercih edememek farklıdır. Bunların hepsini somutlaştırın. Kucağınızda bir çocukla otobüste yolculuk ederken ya da çocuklarınızla tabana kuvvet yürürken karşılaşacağınız zorlukları ve sobalı evinizde soba yakmanın ve temizliğinin zahmetini kaydedin. Tüm yaz tatilinizi kaynananızla geçirdiğinizi hissedin.

Nasıl bir çevrem olur, çevremin ve benim uğraşılarımız neler olur, bunları da yazın. Bayanlar “Altın günleri”ne gidip, gitmeyeceklerini yazabilirler. Çocukların bakımıyla ilgili karşılaşacağınız güçlükleri de not edin. Ve kaybederseniz sizi kim görmesin? Bunu da yazın. Hayat mücadelesinde, o hengâmede sıkıntılarla boğuşurken sizi kim görmesin? Kapatın gözlerinizi ve bunu hissedin. Bir süre vakit geçirin orada. Yüzleşin bu muhtemel senaryoyla. Kazanmanın ön koşulları oluşturulmadığı ve olağanüstü bir durum olmadığı sürece karşılaşacağınız senaryonun bundan başka bir şey olmayacağını fark edin. Diyebilirsiniz ki, filmlerde böyle olmuyor, onlar film, unutmayalım.

Ve sorun kendinize, “Sen bunların hangisini istiyorsun?” Samimi olun, her bir seçeneğin gerektirdiği bedeli ve çalışmayı düşünün. Bu bedeli ödemeye hazır mısınız? Bu sorumluluğu yüklenmeye, bu yola girmeye hazır mısınız? Bir karar verin, bir tercihte bulunun. Bernard Shaw der ki “Yürüdüğünüz yolda zorluk ve engel yoksa bilin ki o yol sizi bir yere götürmez.” Ve siz de biliyorsunuz ki yokuşta akmayan terler, inişte gözyaşına döner. Bu hazırladığınız kâğıdı çalışma masanızın duvarına asın, görebileceğiniz bir yerde olsun.

Rehavete düştüğünüzde sorun kendinize “Sen kaybetmeyi mi tercih ediyorsun?” Yatmadan önce, kazandığınızda neler olabileceğini yeniden düşünün. Beyin bunun bir senaryo olduğunu ihmal ederek sanki o an gerçekten kazanmışsınız gibi dopamin salgılar. Kaybetme senaryosunu da tahayyül edin. Kaybetmeyi düşündüğünüzde beyinde ACHT (Adrenokortikoid) hormonu salgılanacaktır. Bununla yüzleşin. Bu sizin motivasyonunuzu artırır.

Ve böylece beyninize bir niyet göndermiş olursunuz, bu niyetiniz, kararınız doğrultusunda beyniniz çalışmalarınızda, bilgiyi almada daha istekli, öğrenmeye ve çalışmaya daha açık bir hâle gelir. Bu sizin hedefe yönelme konusunda odaklanmanızı ve konsantrasyonunuzu artırır. Beyindeki öğrenme ve hafıza alanları daha aktif olarak öğrenme sürecinde yer alır.

Dostlukla ve sevgiyle.
 
Etiketler: Osmanlıca, Beyin, Temelli, Yazı, Dili, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı