Yazı Detayı
25 Eylül 2018 - Salı 03:59
 
MAHREMİYETİ ANLATMAK
NİLAY ÖLÇEK
Psikiyatrist - Psikoterapist Dr. Nilay ÖLÇEK 2011 yılından sonra Samsun Ruh Sağlığı Hastanesi’nde çalışmaya başladı. 2018 yılından itibaren özel muayenehane'de psikoterapi ve psikiyatri hizmeti vermeye başladı. Halen Türk Tabipler Birliği, Türkiye Psikiyatri Derneği ve Samsun Psikoterapi Enstitüsü üyesi. Ayrıca 2016 yılından beri Türk Kızılayı Samsun Şubesi yönetim kurulu üyesi.
 
 
Psikiyatrist - Psikoterapist Dr. Nilay ÖLÇEK Cinsellik kavramı insanlık tarihi kadar eskidir. Cinselliğe bakış açısı kültürel olarak büyük değişiklikler göstermektedir. Konunun ülkemizde gündeme gelmesinden hala kaçınılmaktadır Bu da ebeveynleri çocuklara verilen cinsel bilgilendirme hususunda yetersiz htirmekte ve çocukları karşısında çaresiz bırakmaktadır.

Çocukların erken dönemden itibaren kendi vücutlarını tanımaya başlamaları ile ebeveynlerine kafalarındaki soruları sorması, ebeveynin ise kaçamak olmayan net cevaplar ile yanıt verebilmesi çok elzemdir. Sonrasında bu bilgilerin okulda da pekiştirilmesi ile hem kendi bedenine saygı duyan hem de bedenine saygı duydurtan çocukların sınırlarını daha net bilmesi sağlanır. Ayrıca internet , arkadaş çevresi vs. gibi son derece hatalı olabilecek bilgi kaynaklarından çarpık bilgiler edinmelerini engeller.

Erişkin yaşamdaki sorunların birçoğunun temelinin çocukluk yıllarındaki hatalı kodlamalardan dolayı olduğunu biliyoruz. Doğru bilgilendirme erişkin yaşamda çift ve aile ilişkilerinde de sağlıklı ve mutlu ilişkiler geliştirmenin temelidir. Sınırlarını daha net bilen çocuk sınırını korumayı, gerektiğinde hayır demeyi öğrenir. İstismara maruz kalma ihtimali azalır.

Ayrıca cinsellikle ilgili davranışların hukuki sorumluluğu da vardır. Bilinçlenme çocuğun bu konuyla ilgili hukuki sınırını da öğrenmesini sağlar. Çocuğun ilk başvuru kaynağı okul öncesi dönemde ailesidir. Her şeyden önce çocuk aile içinde rahatça soru sorabileceğini bilmelidir. Eğer suçlanmayacağına dair güvenli aile içi bağlar kurulmuş ise çocuk mutlaka soru sorar. Cinsellikle ilgili konuşmak zaman ister ve aşama aşama ilerlenir.

Öncelikle çocuğunuzun size tam olarak ne sormak istediğini netleştirin. Soruları geçiştirmeyin. Gereksiz ve fazla bilgi vermek küçük yaş çocuğunun kafasını karıştırabilir. Çok detaylı anlatmak anlamasını zorlaştırır. Daha basit ve somut örnekler belki resim çizerek anlatımlar tercih edilebilinir.

Ebeveynler bazen soruların yanıtlarını kendileri de bilmezler. Bu durumda paniklememek, konu ile ilgili araştırıp anlatacağınızı söylemek uygun olur. Bu sürenin çok uzamamasına dikkat etmek gerekir.

Çocuk büyüdükçe verilen bilgiler daha detaylı ve kapsamlı olmalıdır. Zaten bu dönemde okulla birlikte çocuğunuz sosyal olarak internet , arkadaş vs. gibi unsurlara çok yakın olduğundan, siz esirgeyip kaçınsanız da vermediğiniz bilgiyi yanlışlarla birlikte çevreden öğrenecektir. Bu dönemin sorumluluğunun büyük çoğunluğu ailenindir. Çocuk daha bu evreye gelmeden aileden ve öğretmenden gerekli eğitimi almış olmalı hatalı bilgiye olan ihtiyacı azalmış olmalıdır.

Sıkça sorulan bir soru da konuyu anlatacak kişinin anne mi yoksa baba mı olacağı sorusudur. Her ne kadar ideal olan kız çocuğa anne erkek çocuğa baba ise de bunun sağlanamaması halinde var olan ebeveynin anlatmasında sakınca bulunmamaktadır. Unutmayın kaçamak ve hatalı bilgi yanlış kodlanır ve ileride telafisi olmayan sağlık sorunlarına neden olabilir.

Gerek duyduğunuzda bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin.

Sağlık ve mutluluklar dilerim.
 
Etiketler: MAHREMİYETİ, ANLATMAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı