Yazı Detayı
03 Kasım 2018 - Cumartesi 22:32
 
MAHALLİ SEÇİMLERDE KRİTERLER NELER OLMALI?
MUSA UZUNKAYA
Erzurum Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi İslam Hukuku Bölümü - Arapça, Fransızca, Orta Farsça - İlahiyatçı, Müftü - Diyanet İşleri Başkanlığı Samsun Müftü Muavini, Espiye, Hollanda' da Din Görevlisi, Havza, Akçakoca ve Akçaabat Müftüsü - Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi - XX, XXI, XXII nci Dönem Samsun Milletvekili
 
 
31.03.2019 günü nasip olursa Mahalli Seçimler yapılarak Büyükşehir, İl, İlçe ve Belde Belediye Başkanları ile Belediye Meclis, İl Genel Meclis (Büyükşehir olmayan iller için ) Mahalle ve Köy Muhtarları seçimleri yapılacak.

Tüm bu seçimlerin başta ülkemiz, partilerimiz seçilecek olanlarla aileleri için hayırlı olmasını diliyorum.

Elbette çok büyük bir maraton olmasının yanında, erken veya vaktinde yapılacak Milletvekilliği ve başkanlık seçimleri için de bir işaret fişeği olacaktır bu seçimler.

Her partinin ayrı bir programı, ülke ve yarınlar adına farklı hesapları olabilir. Ancak ben tüm partiler için genel kabul görmesini umduğum bazı tavsiyelerde, kabul buyururlarsa önemli uyarılarda bulunmak istiyorum.

Şöyleki;
1-) Bütün partiler her kademede toplumda gerçek manada saygı gören adayları bulup çıkarmalıdır.
2-) İçki, kumar, sigara dahil hiç bir kötü alışkanlığı olmamasına dikkat etmelidir. Madem ki seçilenler toplumda saygın ve model alınan kimlik sahibi insanlar olacak o halde onlar, kendilerinin örnek alınacağı gerçeğinden hareketle her türlü gayr-i ahlaki ve hoş karşılanmayan eksiklerden uzak olmalıdırlar.
3-) Her kademedeki adayın (başkan, meclis üyesi ve muhtar) kendisinin, birinci ve ikinci derecede yakınlarının mal varlıklarıyla, halen görevdeyseler, kendileri ve çalışanlarının edindikleri servetleriyle ilgili şeffaf bir şekilde hesap vermeli ve mal varlıklarını kuruşu kuruşuna bildirmelidirler.
4-) Bir sonraki seçime gitmeden kendileri, birinci, ikinci hatta üçüncü derece yakınlarıyla çalışan elemanlarının edindikleri servetleri, gelirleriyle mütenasip ol mayan mal artışlarının yargı önünde hesabını vermelidirler.
5-) Her parti halen milletvekili, bakan, bürokrat, belediye başkanı, il veya belediye meclis üyesi de olsa, mallarındaki varsa hesabı verilemez artışlardan dolayı yargı önüne hesaba çağrılmalıdır, hesap vermelidir.
6- ) Sigaraya karşı açık tavrı olduğunu iddia eden, hatta bu uğurda yasal düzenleme yapan parti veya partiler, her kademede göstereceği adayda aranacak vasıflardan birisinin de; sigara ve benzeri kötü alışkanlıkların olmaması standardını getirmelidir.
7-) Adaylar kesinlikle siyasi kademelerde ve merkez teşkilatlarında dostluk ve çıkar ilişkileriyle değil (ki bu konularda sağır sultanın bile duyduğu olaylar ve iddialar var) tamamen tabanın sevgi ve saygısına mazhar olmuş kişilerden belirlenmelidir.

Sonra hiç bir parti için “eyvah para etmez!..”
Şimdilik bu kadar...
Selam ve dualarımla....
 
Etiketler: MAHALLİ, SEÇİMLERDE, KRİTERLER, NELER, OLMALI?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı