Yazı Detayı
25 Eylül 2018 - Salı 04:06
 
KAİDELER KÖŞESİ
AV. EZGİ KOÇ
Av. Ezgi KOÇ: Ankara Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümünden 2006 yılındamezun olup eğitimine Kanada Toronto Üniversitesinde devam etti. 2009-2014 yılları arasında petrol sektöründeuluslararası projelerde mühendis olarak çalışmış ve bu süreçte Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir. 2013 yılında kurulmuş olan KAİDE HUKUK & DANIŞMANLIK BÜROSU ile avukatlık hizmetleri ve danışmanlık hizmetleri vermeye devam etmektedir.
 
 
Avukat EZGİ KOÇ

Köşemizde gündelik hayatta karşılaştığımız hukuki meseleler ile ilgili bilmediğimiz bazen de yanlış bildiğimiz konuları yazarak sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Kanunu bilmemek mazeret sayılmaz ( ignorance of thelawexcusesnoman ) ceza hukuku kaidesinden yola çıkarak gündelik hayatta, işimizde, ailemizde karşılaşabileceğimiz hukuki meseleleri “aklımızda bulunsun” diyerek sizlere aktarmaya gayret göstereceğiz.

Bu haftaki konumuz pek çok çalışanın ve işverenin bilmediği “KASA TAZMİNATI” konusu;

İşçilerin işçi işveren ilişkisinden kaynaklanan ücreti dışında ücret ekleri ve ücret dışı ödenen birçok ek ödeme bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Kasa Tazminatıdır. Peki nedir bu kasa tazminatı?

Aslında Kasa Tazminatının diğer adı Mali Sorumluluk Tazminatıdır. Eğer çalıştığınız işyerinde kasa, vezne, kantin, hazine gibi para alış-verişi yapılan, kıymetli evrak veya malların tutulduğu depo ve benzeri yerlerden sorumlu olduğunuz bir göreviniz var ise sizin de Kasa Tazminatı hakkınız olacaktır. Şöyle ki; siz görevinizi yerine getirirken maddi bir sorumluk aldığınız için eğer bir kasa açığınız oluşursa bunu karşılamanızı sağlayacak bir tazminat tipidir kasa tazminatı. Eğer işvereniniz size kasanın sorumluluğunu verip oluşan bir açığı sizden kesebileceğini söylüyorsa o halde kasa tazminatı isteminde bulunmalısınız.

Böylece her ay maaşınıza ek olarak alacağınız kasa tazminatı ödemesi ile üzerinizde oluşan riski azaltmış olacaksınız. Kasa Tazminatı ile ilgili kaidelere de değinmemiz gerekir tabii ki;

- İşveren kasa tazminatını işçinin maaşından kesemez, - Kasa tazminatı prime esas kazanca tabi tutulmaz, - Üzerinden SGK primi kesilmez, sigorta priminden istisnadır. - Bir gelir elde edeceğiniz için tazminat üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi ödenir, - Kıdem tazminatı hesaplanırken kıdeme esas giydirilmiş ücrete kasa tazminatı da eklenir. - Kasa Tazminatının tutanakla ödenmemesi, bordroda gösterilmesi gerekir. - İşçinin izinli ve raporlu olduğu günler için kaza tazminatı ödenmez.

Çünkü işini yaparken risk almaktadır.

Peki bu kasa tazminatı miktarı nedir?Şirketlerde vezneden, ambardan veya depodan sorumlu olan personele mali sorumluluk tazminatı verilebilmesi için öncelikli olarak yönetim kurulunca personelin yaptığı hizmetin önem ve genişliği orantılı asıl ücretinin makul bir nispetinde mali sorumluluk tazminatı belirlenebilir. Bu rakam afaki bir rakam olmamalıdır.

“Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliği’ne göre kasa tahsildarların kasa tazminatı brüt ücretlerinin 20’sidir ve bu tutar ilgili personele her ay peşin ödenir” demektedir. Kasa Tazminatı için yasal bir sınır yoktur, işçinin yüklendiği risk ve sorumlulukla ilgilidir.

Çalışırken veya işten ayrıldığınızda kasa tazminatınızı istemeyi unutmayın. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

KAİDE’ lerinistisnaları bozmadığı bir hayat diliyoruz.
 
Etiketler: KAİDELER, KÖŞESİ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı