Yazı Detayı
17 Ekim 2018 - Çarşamba 19:08
 
İTHALAT ÇÖZÜM GETİRİR Mİ?
HALİL GÜNGÖR
Bafra Süt Birliği Başkanı
 
 
Türkiye istatistik kurumu ( TUİK), hayvansal üretim istatistiklerine göre, 2017 yılında, 16 milyon 105 bin olan büyükbaş hayvan sayısı Temmuz ayı itibari ile 17 milyon 338 bin başa ulaşmıştır.

Aynı dönemde koyun sayısı,33 milyon 678 bin baştan, 36 milyon 177 bin başa çıktı. Toplam küçükbaş hayvan sayısı ise (keçi dahil) 47 milyon 362 bin baş olarak gözükmektedir.

Hayvan varlığındaki bu artışın yegane sebebi ithalattır. 2018 yılı ilk 6 aylık dönemde, 800 bin büyükbaş ithal edildi.

Bu verilere dayanarak hayvan varlığımızın arttığını söylemek çok doğru değildir. İthal edilen hayvanlar bu sayıyı bu hale getirmiş, yetiştirici sayısı ya da hayvan sayısı artmamıştır.

Döviz cinsinden para birimi ile ithalat yapıyoruz.2018 yılı Eylül ayında, canlı kg’ mı 3,6 dolar kuru üzerinden canlı besilik erkek dana ithalatı yapılmaktadır. Son günlerde yaşanan dövizdeki artış ve kur üzerinden değerlendirilecek olursa 23 TL gibi, bir maliyetle besilik hayvan ithal ediyoruz.

Ülkemiz piyasasında, bu fiyatlar üzerinden yapılan ithalatta, sürdürülebilir kazanç elde etmek mümkün değildir. Piyasayı regüle etmek, et tüketicisini düşünmek için ithalat gerekli gibi görülse bile, asıl yapılması gereken anaç büyükbaş hayvan sayısını arttırmaktadır.

Maalesef ülkemizde inek kesimi hızla artmaktadır. Yem maliyetlerindeki artış yüzünden her gün mezbahanelerde yüzlerce, hatta binlerce, inek kesimi yapılmaktadır. ‘’Anne olmadan yavrunun olmayacağı’’ asla unutulmamalıdır. Ekim ayı başlarında, 32 TL olan karkas et, ithal gelen besilik hayvan nedeniyle 28 TL ‘ye kadar gerilemiştir. Tüketici açısından olumlu gözükse bile, uzun vadede düşünüldüğü zaman ithalat ülkemiz hayvancılığına çözüm olmayacaktır. Doğurgan inek, sayısını arttırmak, her yıl bir inekten bir buzağı alarak, buzağı ölümlerinin önüne geçmek suretiyle, hayvan varlığı arttırılabilir.

Aksi halde, ithal edilen besilik hayvanların ülkemiz besiciliğini baltalamaktan ileri götürmeyecektir.

Bol kazançlı günler dileklerimle…….
 
Etiketler: İTHALAT, ÇÖZÜM, GETİRİR, Mİ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı