Yazı Detayı
18 Aralık 2018 - Salı 11:01
 
İLİŞKİLERDE KISKANÇLIK
NİLAY ÖLÇEK
Psikiyatrist - Psikoterapist Dr. Nilay ÖLÇEK 2011 yılından sonra Samsun Ruh Sağlığı Hastanesi’nde çalışmaya başladı. 2018 yılından itibaren özel muayenehane'de psikoterapi ve psikiyatri hizmeti vermeye başladı. Halen Türk Tabipler Birliği, Türkiye Psikiyatri Derneği ve Samsun Psikoterapi Enstitüsü üyesi. Ayrıca 2016 yılından beri Türk Kızılayı Samsun Şubesi yönetim kurulu üyesi.
 
 
“Kıskançlık şüphenin olduğu yerde boy verir, kesinliğe geçtiğinde ya deliliğe dönüşür ya da kaybolur..”

Bugün yazıma ilişkilerde ciddi sıkıntılara neden olabilecek kıskançlık üzerine Foucoult’dan bir alıntı ile başlamayı tercih ettim. “ Ben sana güveniyorum da çevreye güvenmiyorum, seven erkek böyledir “ gibi İlişkilerde bireyin bazen sevgisinin aşkının kanıtı olarak kabul ettiği kıskançlık da diğer tüm duygular gibi insana ait olağan ve kabul edilebilir bir duygudur. Genelde ilişkide zorluk yaratabildiğinden olumsuz bir özellik gibi düşünülse de aslında burada esas belirleyici kişinin kıskançlığı ilişkisinde hangi tür davranışlarla yaşadığı ve karşı tarafın bu kıskançlık davranışını nasıl yorumlayarak algıladığıdır.

Yaşayan kişi kadar yaşatılanın da yoğun olarak etkilendiği çift taraflı bir duygudur. Örneğin eşinin kıyafeti ile ilgili kıskançlık yaşayan bir erkeğin bunu eşine belli etmesi; karşı tarafta eğer “beni kısıtlamaya çalışıyor, özgürlüğümü daraltıyor “ diye algılanıyorsa çatışma yaratabilirken , “eşim beni çok seviyor benim dikkat çekmemi istemiyor beni kaybetmekten korkuyor “ diye algılanıyorsa bu sevgi de karşıdaki kişinin arzu ettiği bir şey ise hiç sorun çıkmayabiliyor.

Gene kişi kıskançlığını zorbaca yaşıyorsa asla kabul edilemez olurken , eş eğer bu duygusunu şiddete yönlendirmeden uygun ifade edebiliyorsa son derece anlaşılabilir bir durum oluşturabiliyor.

Kıskançlık aile terapisi seanslarında sıkça gündem oluşturan bir çok çiftin muzdarip olduğu bir konudur. Bu duygu bazen aşikar yaşanırken bazen de öyle maskelenmiştir ki ortaya çıkması oldukça zaman alabilir. Bize gelen çiftler çoğunlukla kıskandıran olayı ortadan kaldırmaya çalışmak gibi yüzeysel çözümlerle baş etmeye çalışırlar. Bazısı kıyafetlerini uzun seçer, bazısı arkadaşlarıyla görüşmez, bazısı sosyal hayata karışmaz, bazısı sürekli hesap verir vs. Gene de sonuç elde edemeyince ve bu boşa kürek çekmek gibi yorucu süreç onları tüketince terapiye gelirler.

Her ne kadar kadınlar daha ağır bedeller ödese ve maalesef daha mağdur olsa da bugün bir çok erkek de eşlerinin gerilimini azaltmak için bireysel hareket alanlarını kısıtlayarak kıskançlıkla baş etmektedir. Bununla beraber eşin ev iş arası mekik dokuması bile sorunu çözmeyebilir. Ayrıca özgürlüğün olmadığı bir ilişkide sevgiden bahsetmek de çok çok zordur, orada boyun eğme ve itaat yaşanıyor olabilir. İnsan doğası gereği önce bir olayı kendi içinde hızla yorumlar, yorumlardan bir sonuca varır ve bunun ardından oluşan duygusunu davranışa döker.

Çatışmalı ilişkide tehditle karşı karşıya olduğunu düşünen kişi bu tehditten kurtulmak için ya tehdit nesnesini ya da eşini kontrol etme çabası göstermektedir. Çünkü sorunu karşı tarafla çözmek gibi yüzeysel yer yer çocuksu bir yaklaşım göstermektedir. Oysa biz biliyoruz ki kıskançlık çok da karşı tarafla ilgili değil aksine kişinin tam da kendi yorumlarıyla ilgili bir süreçtir. Peki çözümünde ne yaparız? Tabi ki her birey ayrı bir hikayedir ve çözüm için genel formül vardır denemez.

Biz psikiyatristler kişideki bakış açılarını, varsayımları detaylı çalışarak bulabildiğimiz kişisel yorumları yer yer çürüterek , yer yer teste tabi tutarak kişinin daha sağlıklı davranışlarla bu duygusuyla baş etmesini sağlarız. Bazen kıskançlık kişinin kendi değeriyle ilgili şüphesinin bir maskesi olur. Dikkati çekmek için tekrar vurgulamakta fayda var: Bizim ana hedefimiz kişinin sağlıklı davranışlarla kıskançlık duygusu ile baş etmesini sağlamaktır.

Bunu yaparken ise kişinin yorumlarını, hayattaki kurallarını , değerlerini, kültürünü, kendiyle ilgili inançlarını çalışırız. Kültürü ve geçmiş hayat öyküsünü mutlaka detaylı değerlendiririz. Eğer hastalık boyutunda bir kıskançlıkla karşı karşıya isek farmakolojik bir tedavi uygulayabiliriz.

Sonuç olarak azı karar çoğu zarar bu kıskançlık duygusunu olabildiğince baş edilebilir hale getirmek için danışanımızla birlikte çalışırız.

Herkese sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler dilerim...
 
Etiketler: İLİŞKİLERDE, KISKANÇLIK,
Yorumlar
Haber Yazılımı