Yazı Detayı
04 Şubat 2019 - Pazartesi 00:53
 
HÜKÜMETİN VE MECLİSİN DİKKATİNE ARZIMDIR!..
MUSA UZUNKAYA
Erzurum Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi İslam Hukuku Bölümü - Arapça, Fransızca, Orta Farsça - İlahiyatçı, Müftü - Diyanet İşleri Başkanlığı Samsun Müftü Muavini, Espiye, Hollanda' da Din Görevlisi, Havza, Akçakoca ve Akçaabat Müftüsü - Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi - XX, XXI, XXII nci Dönem Samsun Milletvekili
 
 
31-Mart-2019 seçimlerine giderken, var olan gerçekleri iyi görmek, gelmesi muhtemel tehlikeleri bertaraf etmek her akl-ı selimin görevi olduğu kadar, millet adına çoğu kere kendi iradeleriyle omuzlarına mesuliyet tevdi edilenlerin kaçınılmaz ve mutlak hesabı sorulur olan görevlerindendir.

Her fert ve oluşturdukları siyasal veya sivil demokratik kuruluşları önce Allah’a sonra da millete hesap vermek durumunda olduklarını bilmelidirler. Bu cümleden olarak;

1- ) 6284- sayılı yasanın zulmünden milletimizi ve aileleri bir an önce kurtarmalı, cezaevlerinde - kanaatimce- çoğu bi günah olarak yatan karıları ve çocukları dışarıda perişan baba olan gençleri bir önce yasanın hışmından azat etmelidirler.

Bu konu çokça yazıldı, ilgililere iletildi, maalesef bir arpa boyu mesafe kat edilmediği gibi, bir kısım feminist derneklerin cenderesinde urgan boğazları keser hale getirildi. Akif merhumun dediği gibi;

“ Nur istiyoruz biz,
Sen yangın veriyorsun!
Yandık diyoruz,
Boğmaya kan gönderiyorsun!”

2- ) Şimdilerde, bir muhabbet kuşunun yine bir sadist sahibi tarafından maruz kaldığı kötü muamele ( veya benzerleri) sonucu duyduğumuza göre yeni bir işkence yasası yolda ve sokaktaki hemen her insanı tecziye ettirebilecek, mahkümiyet veya para cezalarıyla perişan edecek yeni bir düzenlemenin eli kulağında.

Tam da Temel’in fıkrasında olduğu gibi; Av yasağı döneminde domuz ( veya ayıyı) mahsulüne zarar verdiği için öldüren Temel’e; Hakim on beş yıl ceza keser. “Böyle bir kanunsuzluğun olamayacağını, malına bağına bostanına zarar veren bir hayvanı öldürmek nasıl suç olur?” sorusuna Hakim filan yasanın falan maddesi gereği deyince, Temel; Bu kanunu kim yapmış diye çıkışınca, Hakim, mecliste milletvekilleri cevabını verir.

Temel işte o meşhur nükteyi ve cevabı patlatır;

“ Hakim bey! Beni idam edun! Mademki, beni korumayıp, bana zarar veren canavarları koruyan adamlar, kanun yapanlar var, o halde ne olur beni idam edun!...”

Şimdi tam da öyle,

ben çok kere sabah namazlarına giderken Ankara/ Çukurambar gibi bir yerde köpeklerin saldırısına maruz kalmış onlarca kişiden birisiyim. Bazan korkumdan silahımı, baston v. s. yanımda bulundurmak zorunda kalıyorum. Bana saldıran köpeği vursam veya sopa ile kovsam, dövsem birisi de bunu kameraya çekip; işte vahşi insan, hayvan düşmanı adam diye beni teşhir etseler onurum beş paralık, adliye koridorlarında da sanık sıfatıyla madaralık işten bile değil.

Abartı yok, hakikat ortada geçenlerde Kayseri’de bir çocuğu parçalayan, Türkiye’nin bir çok yerinde insanların, özellikle çocuk ve kadınların maruz kaldığı köpek saldırılarını kim önleyecek?

Siz düzenleme yapacaksanız, nüfusun artık 85’inin yaşadığı şehirlerin yöneticileri olan eski ve yeni Belediye Başkanlarınıza ( hangi partiden olursa olsun) bu başıboş hayvanları niçin barınaklara almadıklarını, onlar için yeterli barınak niçin yapmadıklarını sorun!..

Şehrinde otopark üretmemiş ancak yıllarca inşaat yapan müteahhitlerden otopark ücretlerini alıp, şimdi de sokaklara PARKOMATİK yerleştiren merhametsiz ve hukuksuzluğa pirim veren belediye başkanlarının korunması gibi, bu başı boş, kuduz dahil her türlü tehlikeli hastalığa davetiye çıkarabilecek hayvanlarla ilgili tedbir alması gerekenleri değil, kendisin korumak isteyen insanları cezalandırmaya kalkışmak, korkarım o insanların size daha önce bir ceza faturası kesmesine sebeb olabilir.

Ne olur, merhameti, hayvana acımayı emreden dinin öğretilerini insanlara verecek bir eğitim müfredatı ve eğitim ordusunu yetiştirin, onlar insana da hayvana da nasıl muamele edeceklerini bilirler.

Bu yazıyı yazarken, dördü kız, ikisi erkek altı kişinin ormana kaldırdıkları bir genç kızı nasıl dövdüklerini hayretle izledim. Hiç tereddüd etmiyorum ki, o altı kişiye yasalarımızda verilebilecek hiç bir ceza yoktur. Karakoldan adliyeye bile gitmeden serbest bırakılacaklardır.

70’li yaşlarda bir ihtiyarın üzerine arabasını sürüp yerdeki yağmur ve çamurlu suları fırlatıp ardından da bu ihtiyarı döven iki tane gencin adliyeden elini kolunu sallayarak nasıl serbest bırakıldıklarını görünce, hiç olmazsa diyorum, hayvanları koruma kararlılığımız kadar insanları da koruma irademizi ortaya koyabilsek.

Bir Yargıtay Üyesinin uçak seyahatimiz esnasında bana söylediği enteresan bir hususu da burada not etmek isterim.

Kısa adı Aileyi koruma Kanunu olarak bilinen mahut 6284- sayılı kanun gereği, şikayete bağlı olmaksızın çocuğunuzun kulağını dahi çekseniz derhal “ aile içi şiddet kapsamında” baba olarak evden uzaklaştırılır ve 12- yılla yargılanma yolunuz açılabilir.

Siz siz olun, çocuğunuza kötü muamele( kulağını çekme, tokat atma, şiddetli azarlama gibi) muamele yapacaksanız, siz yapmayın, apartman komşunuza, bir başkasına yaptırın. Çünkü o şikayete bağlıdır ve hemen hemen hiç bir cezası da yoktur. Ama anne baba olarak siz böyle böyyük(!) bir cinayeti işler ve bilinirse çocuğunuzun şikayeti olmaksızın en ağır hukuki müeyyideyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

İşte biz ailemizi eş ve çocuklarımızı, şimdide muhtemelen kesilecek kurbanlık hayvanlar dahil tüm hayvanları babalardan, aile fertlerinden böyle koruyoruz ve koruyacağız (!)

Yazık hem de çok yazık..
Selam ve dua ile...
 
Etiketler: HÜKÜMETİN, VE, MECLİSİN, DİKKATİNE, ARZIMDIR!..,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
20 Haziran 2019
İSTANBUL SEÇİMLERİ İÇİN SON VE ÖNEMLİ UYARI!..
19 Haziran 2019
MURSİ’ YE - MERSİYE!..
27 Mayıs 2019
CİDDİ BİR MUHASEBE NASIL OLMALI ?
21 Mayıs 2019
RAMAZANI İDRAK EDERKEN!..
13 Mayıs 2019
HAKKIN YANINDA VE ZULMÜN KARŞISINDA OLMAK !
06 Mayıs 2019
AİLE YAPIMIZA DAİR BİR ANALİZ
02 Mayıs 2019
MORİTANYA’YA SAHİP ÇIKMALI
23 Nisan 2019
GENÇLİK NEREYE?!..
16 Nisan 2019
SİYASETTE SAVRULMAK VE BEDEL ÖDEMEK
09 Nisan 2019
31 MART NASIL OKUNMALI?
29 Mart 2019
BU BİR MİRAC VE PAZAR GÜNÜ HATIRLATMASI VE TEBRİĞİDİR!....
25 Mart 2019
KARDEŞLİĞİMİZ ZARAR GÖRMESİN !..
18 Mart 2019
31 MART 2019 SEÇİMLERİ BİR HESAPLAŞMA MIDIR?
11 Mart 2019
YUHCULARA YUH OLSUN !
04 Mart 2019
SAMSUN YİNE COŞKULUYDU!
24 Şubat 2019
ERBAKAN HOCAMIZI RAHMETLE ANMAK
18 Şubat 2019
AH BU ÖLÜM GERÇEĞİ?
11 Şubat 2019
İNSAN HAYATI BU KADAR MI ÖNEMSİZ ?..
06 Şubat 2019
MAHMUD ESAD COŞAN HOCAMIZA!
28 Ocak 2019
SEÇİMLER NASIL OKUNMALI?
21 Ocak 2019
HAYIRLI OLSUN !..
13 Ocak 2019
SAMSUN NEYE MUHTAÇ ?
06 Ocak 2019
ADAYLAR KESİNLEŞİRKEN
29 Aralık 2018
BU NASIL BİR YILBAŞI?
26 Aralık 2018
İNSAN!
24 Aralık 2018
GÜVENELİM Mİ?..
19 Aralık 2018
MEVLANA
17 Aralık 2018
MEVLANA’YI ANLAMAK
09 Aralık 2018
MÜSLÜMAN UYANIK OL !..
02 Aralık 2018
HAVALAR SOĞURKEN, SİYASET ISINIYOR!..
26 Kasım 2018
“NASILSANIZ ÖYLE İDARE OLUNURSUNUZ!..”
19 Kasım 2018
VELADETÜ'NNEBİ
11 Kasım 2018
TÜM ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE!..
03 Kasım 2018
MAHALLİ SEÇİMLERDE KRİTERLER NELER OLMALI?
29 Ekim 2018
HİÇ BİR İHMAL İNSAN HAYATINA MAL OLMAMALI!
21 Ekim 2018
TÜRKİYE ZOR BİR ÜLKE
14 Ekim 2018
SON GELİŞMELER
07 Ekim 2018
MİLLİ EĞİTİMDE SORUNLAR!.
03 Ekim 2018
2018-2019 ÖĞRETİM YILINA BAŞLAMIŞKEN !
26 Eylül 2018
BAŞLARKEN VE BM‘DE GÜR BİR SES !..
Haber Yazılımı