Yazı Detayı
29 Ekim 2018 - Pazartesi 13:00
 
HİÇ BİR İHMAL İNSAN HAYATINA MAL OLMAMALI!
MUSA UZUNKAYA
Erzurum Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi İslam Hukuku Bölümü - Arapça, Fransızca, Orta Farsça - İlahiyatçı, Müftü - Diyanet İşleri Başkanlığı Samsun Müftü Muavini, Espiye, Hollanda' da Din Görevlisi, Havza, Akçakoca ve Akçaabat Müftüsü - Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi - XX, XXI, XXII nci Dönem Samsun Milletvekili
 
 
Demir ve çimentosundan, inşaat ve işçilik hatalarından kaynaklanan ve küçük bir deprem hadisesinde yerle bir olan evler ve altında kalan binlerce canlar, ölüler- yaralılar, trafikteki dikkatsizlik ve ölümlerle sonuçlanan kazalar, düğün ve derneklerde sıkılan silah ve magandalığı bir türlü bırakmayan sefihlerin katlettiği canlar, başta inşaatlar olmak üzere iş güvenliği kurallarına uymadan en tehlikeli zeminlerde canlarını hiçe sayıp, heba olan yiğitler, idaresi altındaki insanlara karşı sorumsuz davranan ve sonuçta eğitim zayiatı adı altında kurban verdiğimiz insanlar hep bizim kusurlarımızın neticesi değil mi?

Birisi de aslen Samsun’lu olup Mersin’de ikamet eden iki askerimizin Tunceli’de donarak şehit olması da böyle bir dikkatsizliğin sonucu olsa gerek.

Bir kaç yıl önce AFYONKARAHİSAR’da askeri depoda meydana gelen patlamada verdiğimiz onlarca canımız ve Mehmetçiğimiz de Allahu a’lem ciddi bir ihmalin kurbanı olmuştur.

Mesuliyet duygusu, emri ve idaresi altındakilere karşı hissedilmesi gereken sorumluluk, vicdan, hukuk ve her şeyden önce Allah korkusu olmalıdır ki amirler, taht-ı idaresinde bulunanlara bir baba şefkatiyle yaklaşmış olsunlar.

Maalesef biz bu değerleri çoktan zayi ettiğimiz için her gün değişik zeminlerde onlarca insanımızı bir şekilde feda ediyoruz.

Güncele ve yazıma ışık tutması bakımından bir arkadaşımın yaşanan hadise karşısındaki paylaşımını, okumanız ricasıyla noktası virgülüne dokunmadan aynen sizlerle paylaşıyorum. Selam ve dua ile...

“İKİ ASKERİMİZİN ÖLÜMÜNDE İHMAL VAR MI?
(Rıza BOZDAĞ Melikgazi Anadolu İ.HL. Md. Yrd.)

CEP SOBASI

1994 yılında 237. Kısa Dönem olarak askerlik yaptım. Bizim dönemi 6 aylığına askere aldılar ama 9 ay askerlik yaptırdılar. Neyse, vatan sağolsun, asıl anlatacağım konu bu değil.

Askerlik yaptığım usta birliğinde bölük komutanlığı devir-teslim işlemleri yapılıyordu. Her şey tek tek sayılıyordu. Tabaklar, çanaklar, kaşıklar, çatallar, yataklar, nevresimler, silahlar, askerî elbiseler ve diğer tüm askerî malzemeler, hepsi sayılıyordu.

Sıra depodaki malzemelerin sayılmasına gelmişti. Sayım sırasında yardımcı olması için boştaki erlerden bazılarını depoya götürdüler. Ben de onlardan biriydim.

Malzemeleri teslim edecek olan komutan, teslim alacak olana peşpeşe çaylar ısmarlıyor ve devir-teslim sırasında sıkıntı çıkarnaması için ona oldukça şirin gözükmeye çalışıyordu. Bizler ise sayımı yapılacak askerî eşyaları deponun dışına çıkartıp sayılanları tekrar içeri alıyorduk.

Bu arada üç veya dört tane beyaz çuval gördük. Depodan sorumlu arkadaş, "Durun! Size bir şey göstereceğim" diyerek çuvallardan birinin ağzını açtı. İçinden, dışı ıldır ıldır parlayan kırmızı kadife ile kaplı, sigara tabakasına benzer bir şey çıkardı. O şeyin kapağını açtı. İçinin de tıpkı dışı gibi ıldır ıldır parlayan ama ipekimsi beyaz bir kumaşla kaplı olduğunu gördük.

Depo sorumlusu arkadaş onu bize gösterip "Bu nedir? Bilen var mı?" diye sordu. Biz de "Sen söyle!" dedik. Ancak arkadaş "Hele bir kaç tahmin yapın!" dedi.

Kimimiz "Sigara tablası" dedik, kimimiz de cüzdana benzetti. Eğer asker olmasak ve elimizde bu askerî malzemeden çuvallar dolusu olmasa kadınların makyaj malzemelerini koyduğu bir kutucuk olma ihtimalini bile düşündük.

Ama depo sorumlusu arkadaş, biz ne dersek "Hayır, o değil!" diyordu. Artık dayanamadık, çok meraklanmıştık ve "Ne ise ne! Artık söyle şunun ne olduğunu!" dedik.

Depo sorumlusu arkadaş "Bu" dedi, "Bu, cep sobasıdır". Hoppala! Hayatımda ilk kez gördüğüm şey, yine hayatımda İlk kez ismini duyduğum cep sobası imiş.

"İyi de" dedik, "Bu nasıl bir sobadır, nasıl ve niçin kullanılır?". Bizim bu sorumuz ve merakımız üzerine depo sorumlusu arkadaş başka bir kutunun içinden silikon tabancasının silikonuna benzer bir şey daha çıkardı. Onu da bize gösterip "Bu ikisi birden kullanılır. Bu, cep sobasının yakıtıdır. Bundan küçük bir parça koparılıp yakılır ve cep sobasının içine konur. Sobanın içindeki beyaz kumaş yanmaz bir kumaştır ama dışına ısıyı iletir.

Özellikle soğuk gün ve gecelerde nöbete veya operasyona giden askerlere bunlar dağıtılır. Askerler bunu ceplerinde taşırlar ve soğuktan üşüdüklerinde bunu yakıp ellerine ve yüzlerine tutarak donmamak için ısınmaya çalışırlar" diye açıklama yaptı.

Hepimiz şaşırmıştık. Ağzımız açık kaldık. Aramızda Kars'ın o çat ayazında ve dondurucu soğuğunda defalarca operasyona çıkan ve nöbete giden arkadaşlar vardı. Hepsinin yüzünde kızgınlık belirtisi oluştu. Onlara bunlardan bir tane bile verilmemiş, hatta hiç gösterilmemişti bile... Bu malzemeler askerlerin kullanması için milyonlarca lira harcanarak gönderiliyor ancak böyle sayım durumlarında eksik çıkmasından korkan komutanlar tarafından maalesef askerlere dağıtılmıyordu.

Askerden döndükten sonra belki onlarca kişiye bu anımı anlatıp "Sen askerde iken soğuk ve dondurucu günlerde nöbete gideceğin zaman sana hiç cep sobası verdiler mi?" diye kaç kişiye sordumsa "O da neyin nesi, hocam?" cebabını aldım. Bu yazıyı okuyanların da böyle bir şeyi ilk defa duydukları için şaşkın şaşkın baktıklarını görür gibiyim.

Tunceli Nazmiye dağlarında donarak şehîd olan iki yavrumuzun ölümünde mutlaka ihmal vardır. Benim bu hatıram da bunun en önemli delilidir. Kimbilir o iki yavrumuzdan hangi malzemeler esirgendi ki donarak ölmelerine sebep olundu.

Şimdiye kadar bu gibi ihmalleri dile getirmek "Başkalarını askerlik görevinden soğutmak, ordunun şahs-ı mânevîsini tahkîr ve tazyîf etmek" olarak değerlendirilip, bunları dile getirenler yargılanarak cezalandırıldığı için kimse konuşamıyorum. Bakmayın şimdi Recep Tayyip Erdoğan sayesinde herkesin askerden ve ordudan hesap sormaya çalıştığına... Onlar erkekseler askerî vesâyet dönemlerinde "Eğitim zâyii" kaydı ile kazandan düşen askerlerin ölümlerindeki ihmali sorsunlar.

Hepimizin askerlik anıları vardır. Kimbilir herkes ne hakaretler ve küfürler işitmiş, ne dayaklar yemiştir. Ne zor şartlarda "Alavere dalavere, Kürt Mehmet nöbete" ayrımcılığına maruz kalarak askerliğini tamamlayanlarımız vardır.

Askerde iken, askerî alan içindeki ağaçların ve taşların bile numaralandırılarak korunduğunu görmüştük. Bir arkadaşımız "Şu bakın! Burada dağ, taş, ağaç ve kuşlar bile çok değerli. Ama askerin hiç değeri yok" demişti.

Bu iki yavrumuzun, ihmalkârlar yüzünden donarak ölmesi, o arkadaşımızın ne kadar haklı olduğunu göstermiyor mu?

Allah şehîdlerimize bir kere daha rahmet eylesin. Umarım olayda ihmali olan ve sorumsuz davrananlar tesbit edilip cezalandırılırlar.

Rıza Bozdağ
28 Ekim 2018 Pazar
Kayseri
 
Etiketler: HİÇ, BİR, İHMAL, İNSAN, HAYATINA, MAL, OLMAMALI!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
20 Haziran 2019
İSTANBUL SEÇİMLERİ İÇİN SON VE ÖNEMLİ UYARI!..
19 Haziran 2019
MURSİ’ YE - MERSİYE!..
27 Mayıs 2019
CİDDİ BİR MUHASEBE NASIL OLMALI ?
21 Mayıs 2019
RAMAZANI İDRAK EDERKEN!..
13 Mayıs 2019
HAKKIN YANINDA VE ZULMÜN KARŞISINDA OLMAK !
06 Mayıs 2019
AİLE YAPIMIZA DAİR BİR ANALİZ
02 Mayıs 2019
MORİTANYA’YA SAHİP ÇIKMALI
23 Nisan 2019
GENÇLİK NEREYE?!..
16 Nisan 2019
SİYASETTE SAVRULMAK VE BEDEL ÖDEMEK
09 Nisan 2019
31 MART NASIL OKUNMALI?
29 Mart 2019
BU BİR MİRAC VE PAZAR GÜNÜ HATIRLATMASI VE TEBRİĞİDİR!....
25 Mart 2019
KARDEŞLİĞİMİZ ZARAR GÖRMESİN !..
18 Mart 2019
31 MART 2019 SEÇİMLERİ BİR HESAPLAŞMA MIDIR?
11 Mart 2019
YUHCULARA YUH OLSUN !
04 Mart 2019
SAMSUN YİNE COŞKULUYDU!
24 Şubat 2019
ERBAKAN HOCAMIZI RAHMETLE ANMAK
18 Şubat 2019
AH BU ÖLÜM GERÇEĞİ?
11 Şubat 2019
İNSAN HAYATI BU KADAR MI ÖNEMSİZ ?..
06 Şubat 2019
MAHMUD ESAD COŞAN HOCAMIZA!
04 Şubat 2019
HÜKÜMETİN VE MECLİSİN DİKKATİNE ARZIMDIR!..
28 Ocak 2019
SEÇİMLER NASIL OKUNMALI?
21 Ocak 2019
HAYIRLI OLSUN !..
13 Ocak 2019
SAMSUN NEYE MUHTAÇ ?
06 Ocak 2019
ADAYLAR KESİNLEŞİRKEN
29 Aralık 2018
BU NASIL BİR YILBAŞI?
26 Aralık 2018
İNSAN!
24 Aralık 2018
GÜVENELİM Mİ?..
19 Aralık 2018
MEVLANA
17 Aralık 2018
MEVLANA’YI ANLAMAK
09 Aralık 2018
MÜSLÜMAN UYANIK OL !..
02 Aralık 2018
HAVALAR SOĞURKEN, SİYASET ISINIYOR!..
26 Kasım 2018
“NASILSANIZ ÖYLE İDARE OLUNURSUNUZ!..”
19 Kasım 2018
VELADETÜ'NNEBİ
11 Kasım 2018
TÜM ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE!..
03 Kasım 2018
MAHALLİ SEÇİMLERDE KRİTERLER NELER OLMALI?
21 Ekim 2018
TÜRKİYE ZOR BİR ÜLKE
14 Ekim 2018
SON GELİŞMELER
07 Ekim 2018
MİLLİ EĞİTİMDE SORUNLAR!.
03 Ekim 2018
2018-2019 ÖĞRETİM YILINA BAŞLAMIŞKEN !
26 Eylül 2018
BAŞLARKEN VE BM‘DE GÜR BİR SES !..
Haber Yazılımı