Yazı Detayı
11 Kasım 2018 - Pazar 20:11
 
HAYVANCILIK DESTEKLERİ ZAMANINDA ÖDENMELİ
HALİL GÜNGÖR
Bafra Süt Birliği Başkanı
 
 
2017 Yılı Hayvancılık Desteklemeleri kapsamında, destek kalemlerinden bir tanesi de hiç kuşkusuz ki Buzağı Desteklemeleridir.

2017 yılında, 3.dönem halinde ödenmesi planlanan destekleme ödemelerinin, 1.Dönemi 13.01.2018 tarihinden itibaren, 2.Dönem ödemeler ise 26.04.2018 tarihinden itibaren ödenmiştir.

2017 Yılı 3.Dönemi ise Ekim ayının ilk haftası içerisinde ödenmesi gerekirken Kasım ayı ortaları olmasına rağmen çiftçilerin hesaplarına aktarılmamıştır.

Yukarıda ki (Ekim ayının başı) ibaresi 2016 yılı 3.Döneminde bu tarihte ödendiği içindir.

Hayvancılık Desteklemelerinin en büyük kalemini oluşturan buzağı desteklemeleri, çiftçilerimiz tarafından özlemle beklenir hale gelmiştir.

Peki ne oldu da destek kaleminde ödemeler gecikmeye uğramış olabilir?

1- Ülkede ki son aylarda yaşanan döviz ve faizlerde ki aşırı artışlardan etkilenen ekonomimizin, Hazinede bıraktığı tahribat olabilir.

2- Sayın Cumhurbaşkanımız ve Maliye ve Hazine bakanımızın da belirttiği gibi mali disiplinden taviz verilmemesinden kaynaklanabilir.

Bu nedenlerden hangisi olursa olsun, yılda 2. defa Buzağı desteklemesi alan yetiştiricilerimizin en büyük beklentisi 16.11.2018 tarihinde bu desteklemelerin ödenmeye başlanmasıdır.

2017 Yılı destekleme kapsamında, 2018 de ödenmesi gereken desteklerin zamanında ödenmesi çiftçilerimizin en öncelikli isteğidir.

Zaten zor durumda olan borç ve faiz yükü altında kalan çiftçilerimiz, bir nebze olsun rahatlama için, can suyuna muhtaçtır.

Hayvancılık ile iştigal eden, yetiştiricilerimiz aynı zamanda bitkisel üretim kapsamında buğday, arpa ve yem bitkileri de üretmektedir.

Ekim ve Kasım ayları, bu bitkilerin ekim ayı olması nedeniyle mazot, tohum ve gübre alabilmek için Buzağı destekleme ödemelerinin bir an önce yapılmasını istemektedirler.

Yazımın sonunda, 9 Kasım 2018 tarihinde, Hakkari de yaşanan mühimmat patlamasında, yaşamını yitiren şehitlerimizi rahmetle anıyor. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 80. yıl dönümünde hasretle minnetle yad ediyorum.

Sağlıklı, huzurlu, bol kazançlı günler dileklerimle…
 
Etiketler: HAYVANCILIK, DESTEKLERİ, ZAMANINDA, ÖDENMELİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı