Yazı Detayı
21 Ocak 2019 - Pazartesi 09:32
 
HAYIRLI OLSUN !..
MUSA UZUNKAYA
Erzurum Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi İslam Hukuku Bölümü - Arapça, Fransızca, Orta Farsça - İlahiyatçı, Müftü - Diyanet İşleri Başkanlığı Samsun Müftü Muavini, Espiye, Hollanda' da Din Görevlisi, Havza, Akçakoca ve Akçaabat Müftüsü - Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi - XX, XXI, XXII nci Dönem Samsun Milletvekili
 
 
19 Ocak 2019, cumartesi SAMSUN YAŞAR DOĞU KAPALI SPOR SALONU’nda, sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla açıklanan özelde AK PARTİ ve genelde de CUMHUR İTTİFAKI’nın tüm BELEDİYE BAŞKAN adayları, önce kendilerine olmak üzere il ve ilçelerine hayırlı olsun.

Öncelikle kendileri için diyorum, çünkü inanan ve Allah’tan korkan her fert için gelinen ve getirilen her makam ateşten bir gömlektir. Kaldı ki, Resulullah (sav) Efendimiz; “ Siz bir göreve talip olmayınız. Nusret-i İlahiden mahrum olursunuz. Sizi ehli olanlar bir göreve intihap ederlerse İlahi yardıma mazhar olursunuz..” buyurmaktadırlar.

Bu hadisin hikmet ve manası şudur ki, sizin talep ve ısrarla bir yere gelme arzunuz, aylar önce kulis ve entrikalarınız, yetkili ve etkili eşhas üzerinde nüfus sahibi olan kişileri tavassutçu olarak kullanmanız nefsinize hoş gelir, kibre, enaniyete, kişisel hesaplara, ileriye dönük kul hakkına ve hukukullaha mütecaviz bir davranışın içine girersiniz de, hem dünyanızı hem de ahiretinizi mahvedersiniz!..

Onun içindir ki ; “ İnsan nefsinin en ağır imtihanı siyasettir!.” denmiştir. Siyaset farklı ve çok tehlikeli bir şehvettir. Bu şehvete kapılanların ( Allah korusun) çoğu helak olmuştur, olmaktadır.

Harun Reşid’e, Kabe’yi tavaf ederken devrin meczubu, tavaf esnasında sadece kendi günahlarına ağlatıp göz yaşı döken insanları gösterip; “ EY HARUN! Bak şu insanlar kendi nefislerinin hesabı için ağlayıp göz yaşı döküyor. Ya sen! Sen ne yapacaksın? Allah bu ümmetin halifesi olarak bütün bu insanların hesabını senden soracak. Açın, çıplağın, dermansızın, adalet ve hakkını arayanların, zulme uğramış tüm mazlumların hesabı senden sorulacak! Doğrusu Ey Harun ben hem bana, hem de sana ağlıyorum!..” der.

Bundan dolayıdır ki, aday gösterilmeyen mevcut başkan kardeşlerimiz asla üzülmesinler. Zira, belki bahse konu manevi sıkıntı ve elemlerden Mevla onları lütfuyla korudu.

Varsa tüm il ve ilçe Belediye Başkan Adayları için söylüyorum, büyük hırs, maddi ve nefsani çıkar, mansıp, gelinen makamların şehvet ve cazibesine kapılan ve haram yollarla servetine servet katmayı düşünenlerin vay haline!..

Belki dünya adaletinden çeşitli yol, yöntem ve entrikalarla, hatta bir şekilde zaman aşımına uğratıp kurtulabilirler. Ancak şunu bilmelidirler ki, ebedi alemin mahkemesinde ne zaman aşımı, ne de en küçük bir yanlışın hesabı es geçilmeyecek. Hele bunlar bir de kul hakkına tecavüz şeklinde tezahür etmişse.

Artık başkan seçilecek tüm kardeşlerimiz, menkıbe olsun diye değil, kendileri için bir ders ve ibret olsun diye Hz. Ömer (r. a.) ın ; “ Devletin işini yaparken devletin, kendi işini de yaparken kendi mumunu yaktığı..” gerçeğini gelecekleri makamlar adına kuşanmayı şimdiden akletmeyi becersinler.

“Seçilmek için farklı siyasi kuruluş ve aynı yarıştaki adaylardan bir kısmının devlet imkan ve parasını, bir kısmının da kendi meşru ve helal kazancını kullanarak yarışa girmesi caiz midir?” sorusu bana soruldu doğrusu cevap veremedim. Diyanetin bu konudaki fetvası nedir onu da bilmiyorum.

Duyuyorum ki, devlette geçmişte hizmet vermiş, ancak emekli olmuş ve ayrılmış, halen kendi özel ticaret ve işlerini yaparken ( zannımca yanlış) devletin ona tahsis ettiği araç ve gereçleri hala kullanabiliyor olmasının caiz olup olmadığı da fetva makamının vermesi gereken önemli cevaplardan birisidir.

Bütün aday olarak gösterilen kardeşlerime Rabbimden Hak ve Adaletli icraatlar yapmaları, ilahi adalet ve doğrulardan kaçmamaları, nefsani ve maddi çıkarları için değil, intihap edildikleri adaylıkları ve nihai müntehipleri olan milletimizin 31- mart günü tercihlerini kendileri ve partilerinden yana koymaları halinde Allah’ın rızasını her şeyin üzerinde tutmaları halinde Allah hedeflerine ulaşmaları için yardımcıları olsun diyorum. Aksi takdirde benim de milletimin de Allah’ın adaletinin de herkes gibi bu ağır yük altına gireceklerden hesap soracağından ve hak sahibi kulların haklarını helal etmeyeceklerinden hiç şüpheleri olmasın!..

Aday adaylık sürecinde hiç bir kimseyi karalamadan, yaralayıp- berelemeden bir fazilet yarışı içerisine giren ve bugün aday gösterilmemesinin manevi hazzını yaşadığına inandığım kardeşlerime de tebrik, takdir ve şükranlarımı sunmak istiyorum. O da bir şartla en küçük bir kırılma, küskünlük ve darılma emaresi göstermeksizin, seçim sürecinde gece- gündüz demeden inandıkları bir davaları var ise, onun için koşmalıdırlar.

Ak Parti iktidarlarının en riskli ve muhtemelen sonuçları itibarıyla en netameli bir seçimine, canla başla herkes olumlu katkılar sağlamalıdır.

Bilin ki, bu sadece bir mahalli idareler seçimi değildir. Sonuçları sadece iktidarı değil, ülkenin tüm geleceği ve kaderini etkileyebilecek bir önem taşımaktadır.

Bu inanç ve kararlılıkla, tüm partililere ve adaylara başarılar diliyor, “ VİRA BİSMİLLAH!...” diyoruz.

Allah yar ve ümmetin yardımcısı olsun.
Selam ve dualarımla...
 
Etiketler: HAYIRLI, OLSUN, !..,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
20 Haziran 2019
İSTANBUL SEÇİMLERİ İÇİN SON VE ÖNEMLİ UYARI!..
19 Haziran 2019
MURSİ’ YE - MERSİYE!..
27 Mayıs 2019
CİDDİ BİR MUHASEBE NASIL OLMALI ?
21 Mayıs 2019
RAMAZANI İDRAK EDERKEN!..
13 Mayıs 2019
HAKKIN YANINDA VE ZULMÜN KARŞISINDA OLMAK !
06 Mayıs 2019
AİLE YAPIMIZA DAİR BİR ANALİZ
02 Mayıs 2019
MORİTANYA’YA SAHİP ÇIKMALI
23 Nisan 2019
GENÇLİK NEREYE?!..
16 Nisan 2019
SİYASETTE SAVRULMAK VE BEDEL ÖDEMEK
09 Nisan 2019
31 MART NASIL OKUNMALI?
29 Mart 2019
BU BİR MİRAC VE PAZAR GÜNÜ HATIRLATMASI VE TEBRİĞİDİR!....
25 Mart 2019
KARDEŞLİĞİMİZ ZARAR GÖRMESİN !..
18 Mart 2019
31 MART 2019 SEÇİMLERİ BİR HESAPLAŞMA MIDIR?
11 Mart 2019
YUHCULARA YUH OLSUN !
04 Mart 2019
SAMSUN YİNE COŞKULUYDU!
24 Şubat 2019
ERBAKAN HOCAMIZI RAHMETLE ANMAK
18 Şubat 2019
AH BU ÖLÜM GERÇEĞİ?
11 Şubat 2019
İNSAN HAYATI BU KADAR MI ÖNEMSİZ ?..
06 Şubat 2019
MAHMUD ESAD COŞAN HOCAMIZA!
04 Şubat 2019
HÜKÜMETİN VE MECLİSİN DİKKATİNE ARZIMDIR!..
28 Ocak 2019
SEÇİMLER NASIL OKUNMALI?
13 Ocak 2019
SAMSUN NEYE MUHTAÇ ?
06 Ocak 2019
ADAYLAR KESİNLEŞİRKEN
29 Aralık 2018
BU NASIL BİR YILBAŞI?
26 Aralık 2018
İNSAN!
24 Aralık 2018
GÜVENELİM Mİ?..
19 Aralık 2018
MEVLANA
17 Aralık 2018
MEVLANA’YI ANLAMAK
09 Aralık 2018
MÜSLÜMAN UYANIK OL !..
02 Aralık 2018
HAVALAR SOĞURKEN, SİYASET ISINIYOR!..
26 Kasım 2018
“NASILSANIZ ÖYLE İDARE OLUNURSUNUZ!..”
19 Kasım 2018
VELADETÜ'NNEBİ
11 Kasım 2018
TÜM ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE!..
03 Kasım 2018
MAHALLİ SEÇİMLERDE KRİTERLER NELER OLMALI?
29 Ekim 2018
HİÇ BİR İHMAL İNSAN HAYATINA MAL OLMAMALI!
21 Ekim 2018
TÜRKİYE ZOR BİR ÜLKE
14 Ekim 2018
SON GELİŞMELER
07 Ekim 2018
MİLLİ EĞİTİMDE SORUNLAR!.
03 Ekim 2018
2018-2019 ÖĞRETİM YILINA BAŞLAMIŞKEN !
26 Eylül 2018
BAŞLARKEN VE BM‘DE GÜR BİR SES !..
Haber Yazılımı