Yazı Detayı
02 Aralık 2018 - Pazar 03:56
 
HASTANE'DE ÇOCUK OLMAK
AHMET EGİN
Medicalpark Genel Müdür Yardımcısı
 
 
Çocuklar gelişimleri süresince birçok hastalıkla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu akut ve kronik hastalıklar nedeniyle hastaneye yatmaları gerekebilir. Hastaneye yatma çocuk için tramvatik bir durumdur ve çocuklar bu durumdan olumsuz etkilenebilirler. Bu olumsuzlukları en aza indirgemek için dikkatli davranılması bir zorunluluktur.

Çocukların hastaneye yatırılmaları durumunda yaşları ve gelişim düzeyleri, sosyo-ekonomik ve kültürel durumları dikkate alınarak hastaneye hazırlayıcı eğitim verilmelidir. Hastaneye hazırlayıcı eğitim çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanı, psikolog, pedagog tarafından verilmelidir. Tıbbi personelin de bu eğitim programında yer alması çocuklara güven verecektir. Doktor, hemşire ve eğitimcilerin ortak çalışmalarıyla yürütülecek programa belirli sürelerde anne ve babalar da katılmalıdır.

Anne babaların çocukları hakkında eğitimcilere ayrıntılı bilgiler vermeleri programın daha yararlı bir şekilde yürütülmesini sağlar. Hastaneye hazırlayıcı eğitim programları; sağlık, hastane, hastane yaşamı, hastane personeli, hastanede kullanılan aletler, hastanede yapılan tıbbi işlemler konularını içermelidir.

Aileler, çocuğun bakımına katılması için özendirilmeli, özellikle dört yaşından küçük çocuklara anneleriyle birlikte kalma olanağı sağlanmalıdır. Bu durum özellikle ayrılık kaygısının başlayarak arttığı yedi-on dört ayları arasında önemlidir. Bir annenin çocuğu hastalandığında onun yanında olabilmesi anneyi rahatlatacağı gibi, annelerinin yanında olmasından dolayı çocuklar da kendilerini güven içinde hissedeceklerdir.

Bir hastanenin fiziki koşulları annenin çocuğu ile refakatçi olarak kalmasına imkan vermeyebilir. Bu takdirde anne ve babaya yirmi dört saat serbest ziyaret imkanı tanınmalıdır. Belirli sürelerde yapılan ziyaretler, çocuğun anne ve babasına güven duymasını ve ayrılık kaygısının azalmasını sağlayacaktır.

Sık sık ve kısa süreli yapılan ziyaretler, uzun zaman aralıkları ile yapılan veya çocuğun yanında uzun süre kalınan ziyaretlerden daha yararlı olacaktır. Çocuklara ve ailelere tanı ve tedavileri hakkında bilgi verilmesi ve yapılacak tıbbi müdahalelere hazırlanması çocuğun hastanede kaldığı süre içinde üzerinde önemle durulması gereken konulardan biri olmalıdır.

Çocuklara, hastalığın ve hastaneye yatışın bir ceza olmadığı, aynı şeyin pek çok çocuğun başına gelebileceği anlatılmalıdır. Çocuğa yapılacak tedavi işlemlerinde karşılaşacağı olaylar, yaşına uygun bir şekilde eğitimciler ve doktorlar tarafından doğru olarak anlatılmalıdır. Bu açıklamalar çocuğun kaygısının azalmasını, sağlık personeline güven duymasını ve sağlık personeline daha fazla yardımcı olmasını sağlayacaktır. Hastanede oyun konusuna da önem verilmeli. Oluşturulan oyun odaları ve oyun materyalleri hastanedeki çocukların gereksinimlerini karşılayacak nitelikte olmalıdır.

Oyun hastanede yatan çocuklar için pek çok ihtiyacını karşılayan bir araçtır. Çocukları rahatlattığı gibi, onların duygularını ve düşüncelerini anlayabilmek açısından da yararlıdır. Hastanede yatan çocuklar için yeterli oyun olanakları sağlanmalı, oyun odalarında sorumlu öğretmenler ve eğitimciler bulunmalıdır.

Eğitimciler aileye, çocuğun eve döndükten sonra hastaneye gitmeden önceki yaşantısını sürdürebilmesi konusunda önerilerde bulunmalıdır. Çocuğun hastaneden sonra eve doğal uyum sağlayabilmesi, büyük ölçüde ailenin atmosferine bağlıdır. Anne babadan başka, kardeşlerin de bu olayda katkısı büyüktür. Kardeşler de hasta çocuğa nasıl davranacakları konusunda uyarılmalı ve eğitilmelidir.
 
Etiketler: HASTANE'DE, ÇOCUK, OLMAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı