Yazı Detayı
11 Kasım 2018 - Pazar 20:14
 
EYVAH!! YA ÇOCUĞUM MADDE KULLANIRSA
NİLAY ÖLÇEK
Psikiyatrist - Psikoterapist Dr. Nilay ÖLÇEK 2011 yılından sonra Samsun Ruh Sağlığı Hastanesi’nde çalışmaya başladı. 2018 yılından itibaren özel muayenehane'de psikoterapi ve psikiyatri hizmeti vermeye başladı. Halen Türk Tabipler Birliği, Türkiye Psikiyatri Derneği ve Samsun Psikoterapi Enstitüsü üyesi. Ayrıca 2016 yılından beri Türk Kızılayı Samsun Şubesi yönetim kurulu üyesi.
 
 
Herkese merhaba. Bu haftaki yazımda ebeveynlerin korkulu rüyası, bağımlılık sürecinde büyük risk teşkil eden ergenlik dönemine değinmek istiyorum.

Ergenlik dönemi sosyalleşmenin ön plana çıktığı, grup içi kabul, onay veya red süreçlerinin yoğun yaşandığı çalkantılı bir dönemdir. Bu dönemde en sık kullanılan maddelerin başında alkolün geldiğini gösteren çalışmalar mevcuttur.

Lise öğrencileri arasında yapılan bir araştırma bu gençlerin alkol deneyimleme oranının sigaradan fazla olduğunu ortaya koymuştur. Ergenlerde bağımlılık süreci öncelikle deneme süreciyle başlar, daha sonra çevre içinde belirli ortamlarda kullanım gelişir bunu zihnin sürekli kullanım ile meşguliyeti takip eder.

En son aşamada geri dönüşü çok zor olan fiziksel ve ruhsal bağımlılık süreci gelişir. Ergenlik dönemi grup içi uyum çok önemli olduğundan ve bu evrede gencin “sınır koyma” deneyimleri az olduğundan bazen “HAYIR” demekte zorlanmakta, grup içi uyumsuz ve çıkıntı bir imaj yaratmamak uğruna maddeyi denemeyi kabul etmektedir.

Ailelerin bu dönemde çocukların arkadaşlıklarını tanımaya açık davranmaları uygun olacaktır. Gene aileler çocukları ile duygusal bağını güçlendirmeli ve çocuğunun duygusal boşluklarını onarması için gerekiyorsa psikiyatri uzmanından destek almalıdır.

Çünkü bu dönemde bazı ergenler maddeyi anksiyete, depresyon, kaygı gibi ruhsal sıkıntılarının tedavi yöntemi gibi kullanmaktadır.

Gene aile çok çabalasa bile bazen de genç aile yardımına direnç gösterip kabul etmemektedir. Böyle durumlarda genci maddeden uzaklaştırmayı sağlayacak bilişsel ve sosyal gelişim düzeyini oluşturmasına gene bir psikiyatri uzmanı yardımcı olabilmektedir.

Her ne kadar genetik, depresyon, başarısızlık gibi bireysel faktörler etkin olsa da aile çatışmaları ve katı aile tutumlarının da madde kullanımına etkisi vardır. En çok dikkat edilmesi gereken husus ise gencin arkadaş grubunun ve yaşanılan çevrenin madde ile olan ilişkisidir.

Madde kullanımının kabul gördüğü çevrelerde bireysel risk faktörü olmasa dahi madde kullanımı riski çok artmaktadır. Çocuklarımızın güçlü aile desteğine sahip olması, eğitimlerine ilgi gösterilmesi ve destek verilmesi, bireysel becerilerini artıracak özellikle spor vs. gibi faaliyetlerine önem verilmesi, arkadaş olduğu kişileri ailelerin tanımaya çalışması gencin bu dönemden sağlıkla geçişine yardımcı olacaktır.
 
Etiketler: EYVAH!!, YA, ÇOCUĞUM, MADDE, KULLANIRSA,
Yorumlar
Haber Yazılımı