Yazı Detayı
02 Aralık 2018 - Pazar 22:07
 
EVLİLİKTE İDEAL EŞ SEÇİMİ
NİLAY ÖLÇEK
Psikiyatrist - Psikoterapist Dr. Nilay ÖLÇEK 2011 yılından sonra Samsun Ruh Sağlığı Hastanesi’nde çalışmaya başladı. 2018 yılından itibaren özel muayenehane'de psikoterapi ve psikiyatri hizmeti vermeye başladı. Halen Türk Tabipler Birliği, Türkiye Psikiyatri Derneği ve Samsun Psikoterapi Enstitüsü üyesi. Ayrıca 2016 yılından beri Türk Kızılayı Samsun Şubesi yönetim kurulu üyesi.
 
 
Günümüzde boşanmaların çok arttığını hepimiz biliyoruz. Araştırmalar maalesef son dönemde boşanma oranlarının neredeyse 50’ye yükseldiğini göstermektedir. Peki bu kadar yüksek oranlara rağmen neden bu kadar evlenme isteği mevcut ve neden bu istek devamlılığını sürdüremiyor??

Aile ve çift terapisi uygulamalarım esnasında ilişkileri uzun süreli deneyimleme olanağı buluyorum. Evlilik öncesi sürecinden başlayarak ilişkiyi değerlendirdiğimde sorunlu evliliklerin bazılarında eşlerin birbirlerini eksiklerini tamamlama motivasyonu ile seçtiklerini yani bir nevi “baston “amaçlı seçtiklerini tespit edebiliyorum.

Bu yetersiz hisseden eşin diğer kişi ile kendini yeterli görmesi aynı şekilde onun kaybı ihtimaline aşırı önem atfetmesine ve sonuçta hastalıklı bir bağlanmaya yol açabiliyor. Duygusal bağlamda iyi htiren bu tamamlanmışlık hali ilişkinin ilerleyen süreçlerinde karşı tarafta rahatsızlık htirebiliyor. Bu da ilişkiyi çıkmaza sokabiliyor.

Çift terapisinde kişilerin öncelikle “ birey olabilme “becerisini tekrar kazanması kurduğu ilişkileri çok daha sağlıklı yürütmesini sağlamaktadır. Birey olabilen yani kendi sorumluluğunu alabilen kişiler çift ilişkisinde de doğal olarak yaşanılan çatışmalarda konuyu masaya yatırabilme , çözümle ilgili fikir yürütebilme olanağı bulmakta daha başarılı olmaktadırlar.

Gene Çiftler ilişkileri sırasında haliyle her konuda uzlaşamayabilir ,ancak sadece karşı tarafla aynı fikirde olmak değil “karşı tarafı anlamak “iletişimin asıl esasını oluşturur. İdeal ilişkilerde eşlerin birbirlerini “anlamak için çaba gösterebilmeleri “esastır. Bu bağlamda çift öncesi dönemde bireyler sorunlarını uygun bir şekilde çözmek için çaba göstermiyorsa evlilik sonrası da eski alışkanlıkları tekrar edebilir. Geçici bir süre farklı bir davranış kalıbı uygulasa dahi eski alışkanlıklar bir süre sonra geri gelebilir.

Çiftlerin eski alışkanlıkları deyince bunların şekillendiği ilk yer tabi ki köken ailedir.Kişilerin “köken aile içindeki alışkanlıklar'ını ihmal ederek bir ilişkiye adım atmak da oldukça risklidir. Köken ailedeki roller ve bakış açıları konusunda ortak yönleri fazla olan çiftlerin uyumunun daha kolay olduğunu söyleyebilirim.

Ülkemizde boşanma öncesi bir psikiyatrist'ten aile terapisi için destek alımı artık çok yaygın. Bununla beraber henüz evlilik öncesi destek alıp evliliğe ehil olup olmadığına karar vermek yaygın bir uygulama değil ,bu kadar artan boşanma oranları biz aile terapistlerini bu yöne sevkedecek gibi görünüyor.
 
Etiketler: EVLİLİKTE, İDEAL, EŞ, SEÇİMİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı