Yazı Detayı
28 Ocak 2019 - Pazartesi 01:35
 
Çalışma Ortamımız Nasıl Olmalı? Hangi Renkler Kullanılmalı?
DR. HABİB DEMİREL
Türk Kızılayı Samsun Şubesi Başkanı
 
 
Öğrenme sürecinde çalışma ortamının etkisi üzerinde herkes hemfikir, peki çalışma alanlarımızı nasıl dizayn etmeliyiz? Bununla ilgili hem sınavlara hazırlanan gençlerden ve öğrencilerden hem de velilerden sıklıkla soru alıyorum. Çalışma ortamındaki uyarıcı zenginliği ve kullanılan bazı renkler kişi üzerinde farklı etkiler yaratarak odaklanmayı olumsuz etkiler. Bu yüzden çalışma masamızın& görüş alanımızdaki duvarımızın rengi keyfi olmamalıdır. Kırmızı renk uyarıcı bir renktir; beyni hareketlendiren, kişiyi hırslandıran ve tartışmaya yönlendiren bir etkiye sahiptir.

Odaklanmayı zorlaştırdığından dolayı kullanılmamalıdır. Çok tercih edilmekle birlikte yeşil renk, iştah artırıcı özellikte olması nedeniyle çalışma ortamı için çok uygun değildir. Kahverengi ise toprak rengidir, kişiyi rahatsız eder, masadan erken kalkarsınız. Dikkat ettiyseniz hemen kalkıp gitmemiz istenen fast food kültürüne ait restoranlarda ve kafelerde özellikle, çok yoğun olarak kahverengi kullanılmaktadır.Çalışma masamızın duvarında mutlaka şerit hâlinde siyah, gri ve sarı renkler bulunmalıdır. Yoğunlaşmayı sağlayan renk siyahtır. Karanlık ortamlar sağ beynimizi hareketlendirir. Bu yüzden, odaklanmak için karanlık ortamlar tercih edilmelidir. Einstein odaklanabilmek için evinde siyah perdeler kullanmıştır. Duvarlar siyaha boyanarak da odaklanma artırılabilir. Odaklanmayı oluşturan, sağ beyni uyaran renk siyahtır. Gece ile gündüzü mukayese edecek olursak odaklanma gece çok daha iyidir. Aslına bakarsanız siyahın bizdeki anısı, ana rahmine, ana rahminin karanlığına kadar gider. Karanlıkla sağ beyin ilişkilidir. Karanlık ortamda konuşamayan ceninin ilk gelişen beyin yarımküresi sağ beyindir.

Siyah renkle yoğunlaşmaya bağlı olarak uykuya meyil oluştuğunda gri ve sarıya geçiş yapılarak beynin uyarılması sağlanmalıdır. Sarı renk insana enerji verir. Renkli fon kartonlarını -siyah, gri, sarı sıralamasıyla- duvarınıza yapıştırarak odaklanma renklerini kolaylıkla çalışma masanıza ve duvarınıza uygulayabilirsiniz.

Bu üç renk çalışma alanında mutlaka kullanılmalıdır. Bununla birlikte, çalışma alanının çevresinde afiş, poster gibi ilgiyi dağıtacak resimsel, görsel uyarıcılar bulunmamalı, çalışma masası dışarıyı görebilecek şekilde pencere kenarında olmamalıdır.

Sarı ile ilgili “geçicilik” yorumu yapan kişisel gelişim uzmanlarını duyduğumda çok şaşırmıştım. Bu yoruma taksilerin sarı olmasından vardıklarını söylemişlerdi. Bu da bir yorumdur, ama bu yorumu doğru bulmuyorum. Sarı, ışığın ve enerjinin kaynağı Güneş’in rengidir. Güneşli havalar, kasvetli & gri bulutlara tercih edilir. Dikkat çekicidir; rahatlatıcıdır; birçok kadın saçlarını sarı olarak kullanmayı tercih ediyor. Ayrıca gideceğimiz yere ulaştığımız için taksiden iniyoruz, sarı bizde “geçicilik” duyguları oluşturduğu için değil.

Çalışma ortamı düzenlenirken odaklanmayı artıran çok önemli materyallerden biri de masa lambasıdır.

Dış uyarıcıların bizi çeldirmesini önlemek, dikkatimizi, odaklanmamızı sadece çalıştığımız alana yoğunlaştırmamız için masa lambası kullanılmalıdır.

Bir bilgiyi öğrenmekte zorluk çekiyorsanız, kokunun öğrenme sürecindeki fonksiyonundan yararlanabilirsiniz. Sevilen bir koku eşliğinde çalışmalarınızı sürdürüp, konuyu hafızanıza daha iyi alabilirsiniz.

Çalışma sırasındaki atıştırmalarınız çikolata, şeker, gofret gibi pankreas ve karaciğeri yoracak yapay ürünler değil; hurma, kuru incir, üzüm, kayısı gibi doğada natürel olarak bulunan ürünler olmalıdır. Yapay glikoz ihtiva eden ürünler size enerji vermek yerine enerjinizi çalar, yorgunluğa neden olur. Doğal ürünler tercih edilerek gereken enerji temin edilmelidir.

İşitsel uyarıcıların bizi yönlendirmemesi adına ders çalışırken müzik dinlenilmemelidir.

Ve kesinlikle yatakta oturarak ya da kanepede uzanarak ders çalışılmamalıdır. Mutlaka çalışma masasında, uygun yükseklikte bir sandalyede oturarak çalışılmalıdır.

Ders çalışma ve etkili öğrenme üzerine paylaşımlara devam edeceğim.

Sağlıcakla.
 
Etiketler: Çalışma, Ortamımız, Nasıl, Olmalı?, Hangi, Renkler, Kullanılmalı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı