Yazı Detayı
04 Şubat 2019 - Pazartesi 00:51
 
BAĞIMLILIK SÜRECİNDE FARKLI KİŞİLİKLER
NİLAY ÖLÇEK
Psikiyatrist - Psikoterapist Dr. Nilay ÖLÇEK 2011 yılından sonra Samsun Ruh Sağlığı Hastanesi’nde çalışmaya başladı. 2018 yılından itibaren özel muayenehane'de psikoterapi ve psikiyatri hizmeti vermeye başladı. Halen Türk Tabipler Birliği, Türkiye Psikiyatri Derneği ve Samsun Psikoterapi Enstitüsü üyesi. Ayrıca 2016 yılından beri Türk Kızılayı Samsun Şubesi yönetim kurulu üyesi.
 
 
Tekrar merhabalar geçtiğimiz yazımızda bağımlılık sürecine bir giriş yapmıştık.
Bu yazımızda ise klinikte rastladığımız farklı bağımlılık hikayelerinden daha doğrusu bu hikayelerin başrol oyuncularının geçmiş yaşam hikayelerinden bahsetmek istiyorum.

İlk grubumuz haz odaklı yaşayan, engellendiğinde kolay yalan söyleyebilen, keyfine fazla düşkün, etrafını kandıran haz odaklı grup. Maalesef yaşam amacı haz almak olan bu grup mutluluğu maddede bulduğunu sıkça savunur ve bu durumu akla uygun hale getirir, gene maalesef tedavi başarısının düşük olduğu bu grup maddeyi ne yapar eder bir şekilde bulur.

Yakınlarını bezdirir, her türlü yardımı çıkarı için kullanır. Empati yetenekleri az gelişmiştir. Suça eğilimleri yüksek kişilerdir.

Bir diğer grubumuz ise belki hafif depresif, yaşam enerjisi düşük kişilerden oluşur. Bu gruptaki kişiler genelde sessiz, sakin “efendi” kişiler olduklarından etraflarında madde ile olan ilgileri hayret uyandırmaktadır.

Bu grubun enerjileri düşük olduğundan kendi ödül sistemini aktifleyecek arayışları da fazla olmaz. Üşengeç ve sakin kişiler olabilirler.

Maddeye denk gelmesiyle htiği iyi olma hali, belki enerjik hme hali bu deneyimi tekrar yaşama isteği oluşturur. “Zaten hayattan zevk almıyordum hiç olmazsa böyle daha mutluyum” düşüncesi kullanım sıklığını artırmasını sağlar.

İyi tarafı bu grubun tedavi başarısının erken dönemde yüksek olmasıdır.

Üçüncü grubumuz ise daha bağımlı ve çekingen kişilik özellikleri gösterir. Bu kişiler “hayır“ demekte çok zorlanır. Sınır koyma becerileri düşük olduğundan üzerlerine gelen baskı ile mücadele edemeyebilir, grup içinde kendilerini uyumlandırmayı önemser ve maddeyi kabul edebilirler.

Bu kişilerin de erken dönemde saptanıp müdahale edilmesi çok önemlidir. Çünkü erken dönemde bu grubun da tedavi oranı yüksektir. Geç kalındığında biyolojik süreç ciddi boyutlara uğraşır ve tedavi zorlaşır.

Bağımlılık tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Aileler böyle bir durum olduğundan şüphe duyarsa nasıl yaklaşmaları konusunda vakit geçirmeden bir psikiyatri uzmanına başvurmalıdır.

Gelecek yazımızda çocuklarda bağımlılık konusuna biraz daha detaylı değineceğim. Herkese sağlıklı ve mutlu günler dilerim.
 
Etiketler: BAĞIMLILIK, SÜRECİNDE, FARKLI, KİŞİLİKLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı