Yazı Detayı
06 Ocak 2019 - Pazar 18:07
 
ADAYLAR KESİNLEŞİRKEN
MUSA UZUNKAYA
Erzurum Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi İslam Hukuku Bölümü - Arapça, Fransızca, Orta Farsça - İlahiyatçı, Müftü - Diyanet İşleri Başkanlığı Samsun Müftü Muavini, Espiye, Hollanda' da Din Görevlisi, Havza, Akçakoca ve Akçaabat Müftüsü - Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi - XX, XXI, XXII nci Dönem Samsun Milletvekili
 
 
Tüm partiler BÜYÜKŞEHİR, İL, İLÇE ve BELDE BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI’nı belirlerken iki temel eksen etrafında hareket etmektedirler. Bunlardan birincisi, kendi partilerinin duruş ve temel felsefesi baz alınarak yapılan tesbitler, aday belirlemeleri. Diğeri de oluşturdukları ittifaklar çerçevesinde belirlenen aday profilleri.

İki temel ittifak, bir önceki seçimden itibaren kendisini izhar etti. Hatta konuyu, 16- nisan 2017- Anayasa değişikliğine kadar götürebilirsiniz. Adına CUMHUR İTTİFAKI denilen AK PARTİ ve MHP’nin oluşturduğu eksen, köklü bir sistem değişikliğine kapı açan BAŞKANLIK SİSTEMİ’ni destekleyerek, adeta zımni bir şekilde geleceğe beraber yürüme kararı almış gibi bir tavır sergilediler.

Tabii, temel bazı konularda mutlak farklılıkları ve özellikle gençlik yıllarında birbirlerine karşı keskin duruşları olan her iki partinin bugün yöneticileri seviyesinde olan kadrolarının bu yakınlaşmayı tabana yaymada ve hatta kendilerinin özümsemesinde ciddi sıkıntıları olacaktır. Temel felsefede; MİLLİ VE YERLİ DURUŞ’ta her iki siyasi ekolün önemli müştereği olması tabanda daha hızlı geçişkenlik ve kaynaşmaya sebep olabilir.

16- yıldır iktidarda olan bir partinin 50’leri aşan oy potansiyelinin zaman zaman farklı iniş trendleri göstermesi, şu veya bu nedenle küskün ve gayr-i memnunlarının olması, yeni, ciddi ve farklı umut vadeden bir çıkış olmaması halinde bu durum ittifakın iktidar olmayan ve büyümeyi hedefleyen tabir caizse küçük ortağına yarayacaktır. Birisinde ciddi ciddi küçülmeler ve oy kayıpları görülürken diğerinde ters orantılı bir artışı görmek mümkündür.

Böyle bir denklem ister istemez karşı cephe, adına MİLLET İTTİFAKI denilen hemen her renkten partinin, hatta yıllardır terörü besleyen, kendisi de terörden beslenen, on binlerce insanın kanın dökülmesinin müsebbibi bir terör ve terörist sevici partiyle dahi yan yana gelebilen partilerin yapay yakınlaşmalarının kalıcı bir ittifaka dönüşmesi mümkün olmayan, makyavelist bir yaklaşımın ürünü, sadece seçimlere dönük çıkar devşirme, başkan kazanma amaçlı bir ittifak olduğunda şüphe yoktur. İçlerinde gerçek anlamda vatanseverlerin de olduğu CHP, İP, SP ve diğer küçük yapıların HADEP ile aynı yerde durmaları asla mümkün değildir.

Bence CUMHUR İTTİFAKI’nın üzerinde durması gereken en önemli argüman; kendilerini MİLLET İTTİFAKI olarak tanıtan partiler içerisinde, mensubu olduğu milleti dahi kabul etmeyen, milli birlik ve bütünlüğümüze kasteden, senelerdir binlerce asker ve polisimizi şehid eden alçak terörün hamiliğini yapan bir partiyle hangi millet adı çerçevesinde ittifak ettiklerini sormaları gerekir.

Daha önceki bir yazımda da ifade ettiğim gibi ne olursa olsun her partinin en dürüst ve toplumda en güvenilir kişileri aday gösterebilme konusunda herkesin katkı sağlaması gerekir.

Mesela en karşı olduğumuz ve hatta ülke için görüşleri nedeniyle tehlikeli gördüğümüz bir parti de olsa, kazanması kesin gibi gözüken illerden dürüst, inançlı ve varsa güven ve itimada şayan adamları, onların aday gösterilmesine gayret edilmelidir. Seçim sonrası kaos üretmek yerine, seçim öncesi akılcı tedbirleri almak, yönlendirmeleri sağlamak, bu manada beşeri ilişkileri muhafaza etmek çok önemlidir. Özellikle iktidar partisi yetkilileri ve sözcüleri, hem sözlerini hem de tarif ettikleri aday profillerinin ne kadar gerçekçi olup olmadığına henüz zaman geçmeden, aday değiştirme fırsatları ellerindeyken” ben dedim oldu, ne dersem o olur!...”

Yaklaşımından vaz geçmelidir. Halka ve gerçek kamuoyuna dikkat etmelidir. “Bazı şeyler vardır ki; şuyu vukuundan beterdir” derler. Kaldı ki, hemen hemen hiç bir zaman tam ve sağlıklı bir anket ve kamu teveccühü tesbiti yapılamamış, tabanın sesi bi hakkın dinlenmemiştir.

Her zaman manüplasyona açık, bazı çevrelerin, haseten çıkar, servet ve menfaat avcısı, tuzu kuru iş adamlarının kendi ikballerine dönük operasyonları en çok iktidarlar için tehdit oluşturur. Farkına varılmadan bir avuç tufeyli, ama ülkenin kaymak tabakası olan sömürücü kesiminin zebunu haline gelebilirsiniz. Bu izlenim ve intibanın halk arasında makes bulması, aynı zamanda tehlike çanlarının çalması demektir.

Endişelerimi her zaman paylaştım ve paylaşmaya da devam edeceğim. Ta ki, yanlışlardan vaz geçilinceye, “keşke!...” demeye mecbur olunmayacak bir zamana kadar.

Elbette insan yanılabilir. Ancak, tüm ikazlara ve her seçimden sonra; “ halkın mesajını aldık!...” demelere rağmen alınmayan mesaj, ısrar edilen bir düzine yanlış ortadayken!..

Biz, Türkiye’nin iktidarı ve iktidar partisi olarak sadece bu ülkeden değil, tüm coğrafyamız, islam alemi ve insanlığa karşı borcumuz olan bir konum ve sorumluluk altındayız. Tüm hesaplar buna göre yapılmak zorundadır.

Allah yar ve yardımcımız olsun. Selam ve dua ile...
 
Etiketler: ADAYLAR, KESİNLEŞİRKEN,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
20 Haziran 2019
İSTANBUL SEÇİMLERİ İÇİN SON VE ÖNEMLİ UYARI!..
19 Haziran 2019
MURSİ’ YE - MERSİYE!..
27 Mayıs 2019
CİDDİ BİR MUHASEBE NASIL OLMALI ?
21 Mayıs 2019
RAMAZANI İDRAK EDERKEN!..
13 Mayıs 2019
HAKKIN YANINDA VE ZULMÜN KARŞISINDA OLMAK !
06 Mayıs 2019
AİLE YAPIMIZA DAİR BİR ANALİZ
02 Mayıs 2019
MORİTANYA’YA SAHİP ÇIKMALI
23 Nisan 2019
GENÇLİK NEREYE?!..
16 Nisan 2019
SİYASETTE SAVRULMAK VE BEDEL ÖDEMEK
09 Nisan 2019
31 MART NASIL OKUNMALI?
29 Mart 2019
BU BİR MİRAC VE PAZAR GÜNÜ HATIRLATMASI VE TEBRİĞİDİR!....
25 Mart 2019
KARDEŞLİĞİMİZ ZARAR GÖRMESİN !..
18 Mart 2019
31 MART 2019 SEÇİMLERİ BİR HESAPLAŞMA MIDIR?
11 Mart 2019
YUHCULARA YUH OLSUN !
04 Mart 2019
SAMSUN YİNE COŞKULUYDU!
24 Şubat 2019
ERBAKAN HOCAMIZI RAHMETLE ANMAK
18 Şubat 2019
AH BU ÖLÜM GERÇEĞİ?
11 Şubat 2019
İNSAN HAYATI BU KADAR MI ÖNEMSİZ ?..
06 Şubat 2019
MAHMUD ESAD COŞAN HOCAMIZA!
04 Şubat 2019
HÜKÜMETİN VE MECLİSİN DİKKATİNE ARZIMDIR!..
28 Ocak 2019
SEÇİMLER NASIL OKUNMALI?
21 Ocak 2019
HAYIRLI OLSUN !..
13 Ocak 2019
SAMSUN NEYE MUHTAÇ ?
29 Aralık 2018
BU NASIL BİR YILBAŞI?
26 Aralık 2018
İNSAN!
24 Aralık 2018
GÜVENELİM Mİ?..
19 Aralık 2018
MEVLANA
17 Aralık 2018
MEVLANA’YI ANLAMAK
09 Aralık 2018
MÜSLÜMAN UYANIK OL !..
02 Aralık 2018
HAVALAR SOĞURKEN, SİYASET ISINIYOR!..
26 Kasım 2018
“NASILSANIZ ÖYLE İDARE OLUNURSUNUZ!..”
19 Kasım 2018
VELADETÜ'NNEBİ
11 Kasım 2018
TÜM ADAY ADAYLARININ DİKKATİNE!..
03 Kasım 2018
MAHALLİ SEÇİMLERDE KRİTERLER NELER OLMALI?
29 Ekim 2018
HİÇ BİR İHMAL İNSAN HAYATINA MAL OLMAMALI!
21 Ekim 2018
TÜRKİYE ZOR BİR ÜLKE
14 Ekim 2018
SON GELİŞMELER
07 Ekim 2018
MİLLİ EĞİTİMDE SORUNLAR!.
03 Ekim 2018
2018-2019 ÖĞRETİM YILINA BAŞLAMIŞKEN !
26 Eylül 2018
BAŞLARKEN VE BM‘DE GÜR BİR SES !..
Haber Yazılımı