Haber Detayı
12 Ocak 2019 - Cumartesi 16:34
 
YSK'dan son dakika açıklama
YSK'dan son dakika açıklama: O seçmenlerin kaydı dondurulacak.
GÜNDEM Haberi
YSK'dan son dakika açıklama

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), yerel seçimlere ilişkin önemli bir açıklama yaptı. YSK, beyan ettiği yerde oturmayan seçmenlerin kaydının dondurulacağını açıkladı.

YSK'dan yapılan açıklamada, "31 Mart 2019 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimine ilişkin bazı bölgelerde seçmen hareketinin olduğu ve bu hareketin muhtarlık seçimlerini etkilemeye yönelik olarak yapıldığı hakkında; basında haberler yer almakta olup, bazı ilçe seçim kurulu başkanlıkları ile siyasi partilerden de Başkanlığımıza bilgiler ulaşmaktadır.

4-17 Ocak 2019 tarihleri arasında muhtarlık bölgesi askı listeleri güncelleştirilmek üzere askıya çıkarılmıştır. Yapılan tahkikat sonucunda beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtları dondurulacak olup, bu durumda olan seçmenler askı süresi içinde gerçek yerleşim yerlerine kayıtlarını aldırmadıkları takdirde önceki yerleşim yerinde de oy kullanamayacaklardır.

Bu nedenle; seçmenlerimizin gerçek yerleşim yerlerinde kayıtlı olmaları, oy kullanma yetkileri bakımından yasal zorunluluktur" denildi.
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: YSK'dan, son, dakika, açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı