Haber Detayı
20 Mart 2019 - Çarşamba 13:17
 
TBB: İyi niyetli kişilere kredi kanalları açık tutulsun
Türkiye Bankalar Birliği(TBB) üyelerine Türkiye Bankalar Birliği, "iyi niyetli müşterilere", borcunu hiç ödemeyenlere göre daha olumlu bir yaklaşım gösterilmesi, kredi kanallarının açık tutulması tavsiyesinde bulundu.
EKONOMİ Haberi
TBB: İyi niyetli kişilere kredi kanalları açık tutulsun

Türkiye Bankalar Birliği'nden (TBB) yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Tahsilat, ödeme, borçlanma gibi finansal performansları farklı nedenlerle, geçici olarak aksadığı ve nakit akışları bozulduğu için bazı gerçek ve tüzel kişi müşteriler bankalara ve finansal kurumlara olan kredi, çek ve senet borçlarını vadesinde ödeyememektedirler. Bu müşterilerin borç ve ödeme durumlarına ilişkin Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde kayıtlar tutulmaktadır.

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu, yükümlülüklerini gecikmeli de olsa yerine getiren/getirmeye çalışan iyi niyetli müşterilere, borcunu hiç ödemeyenlere göre daha olumlu bir yaklaşım gösterilmesi, finansal işlemlerinin sağlıklı şekilde devamlılığının sağlanması, kredi kanallarının açık tutulması amacıyla bir tavsiye kararı almıştır.

Buna göre, gecikmiş borç tutarlarının tamamını ödeyen veya yeniden yapılandıran gerçek ve tüzel kişilerin kredi taleplerinin değerlendirilmesinde, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan negatif nitelikli kayıtlarının daha düşük bir risk kriteri ile dikkate alınabilmesi yönünde Üyelere tavsiyede bulunulmuştur."
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: TBB:, İyi, niyetli, kişilere, kredi, kanalları, açık, tutulsun,
Yorumlar
Haber Yazılımı