Haber Detayı
31 Aralık 2018 - Pazartesi 13:47
 
SPOR KÜLTÜRÜ
SAMSUN HABER Haberi
SPOR KÜLTÜRÜ

Spor nedir, niçin yapılır? Öncelikle bunu anlamak lazım. Daha iyi bir yaşam kalitesi için, fiziksel ve zihinsel özelliklerimizi geliştirmek amacıyla yaptığımız faaliyetlerdir. Sporu hayatımızın vazgeçilmez etmenlerinden biri haline getirmemiz gerek. Sporu sevmeliyiz ve yaşamalıyız. İzleyici olarak değil, yaparak yaşamalıyız. Daha sonra ister istemez spor kültürümüz gelişecektir zaten.

Spor gerek yarışma bazında, gerek rekreasyon bazında, gerek sağlık bazında, gerek izleyici bazında dünya kültürünün bir parçasıdır.

Spor büyük bir toplumsal dinamiktir çünkü spor giderek daha çok kişi tarafından doğrudan ya da dolaylı olarak ilgi görmeye başlamış daha organize hale gelmiş ve uluslararası bir saygınlık, prestij gösterisi konumunu alarak ulusları sevince ya da yasa sürüklemeye başlamıştır. Spor günümüzde insanın toplumsal yaşamına derinlemesine girmiş ve toplumsal yapıya göre biçimlenmiş bir olgudur.

Peki Türkiye’de bir spor kültürü var mı? Tartışalım.

Ülkemizde spor yerine futbol, spor kültürü yerine de futbol kültürü ifadelerini kullanmak yanlış olmayacaktır. Yıllardır bir spor kültürünü tam anlamıyla elde edememiş bir ülkeyiz ne yazık ki. Spor, devlet yasalarında yazılı bir halde kalmış, okullarda 2 saat ile sınırlandırılmış, televizyonlarda ise futbol ile yaşamını sürdüren bir spor anlayışımız var. Futbol statları müsabakalarda dolup taşarken, bir yüzme şampiyonası, voleybol maçları, güreş maçları ya da atletizm pistlerinde kimseler yok. Popüler spor olarak adlandırılan ve insanlara sunulan kocaman bir pasta var, herkes ona saldırmış. Saatlerce süren futbol programları, spor haberleri, yapılan sportif aktiviteler hep futbola dayalı, bu nedenle gölgede kalan bir çok branş oluyor.

Bu durum ülkemizde sporun kültürel anlamda çeşitlilik ve zenginlik oluşturamayacağı gibi, spor yapmayı değil, spor izlemeyi, konuşurken de sadece futboldan konuşmayı seven bir toplum haline dönüştürmeyi başarmıştır.

Türkiye’de spor medyasına futbol medyası demek yanlış bir ifade olmayacaktır.

Peki ne oluyor da bizde spor kültürü bir türlü gelişmiyor?

Bunun için çok farklı değişkenleri sıralamak mümkün, birincisi daha öncede ifade ettiğimiz gibi ülkemizde sporun futboldan ibaret görülmesi, sektörde dönen ciddi transfer ücretlerinin aileleri cezbetmesi…

Kentleşme ve teknolojik gelişmelerin de etkisiyle, hareketsiz yaşamın yaygın ve ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak gündeme gelmesi spor ve fiziksel hareketin sadece doktor tavsiyesi ile zorunlu bir görev haline dönüştürülmesi…

Çocuklarımızın daha eğitimlerinin ilk anından itibaren yarışın içine sokulması, not ile korkutularak ders harici her türlü etkinliğin başarıyı düşüreceğine inandırılması.

Çocuklarımız düzenli beden eğitimi ve sporsal aktivite yaptıkları sürece derslerinde ve toplumsal yaşamda çok daha başarılı olurlar. Ölçüyü ve dengeyi iyi kurmalı her türlü aktiviteden uzak tutmayacağımız gibi daldan dala da atlamalarına izin vermemeliyiz. Saatlerini TV başında survivor ya da eğlence programı izleyerek değil spor ya da aktivite salonlarında geçirerek kendilerine ve topluma faydalı birer birey olarak yetişmelerine yardımcı olalım.

Sonuç olarak spor zihniyetinin daha çok yol alması lazım. İyiyi desteklemek, kötüyü eleştirmek gerek. Ben inanıyorum ki millet olarak hep birlikte spor kültürümüz de oluşacak ve gelişecektir.
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: SPOR, KÜLTÜRÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı