Haber Detayı
31 Mart 2019 - Pazar 15:02
 
Seçim sonuçları ne zaman, saat kaçta belli olur?
Türkiye bugün yerel seçimler için sandık başında.
SAMSUN HABER Haberi
Seçim sonuçları ne zaman, saat kaçta belli olur?

Yerel seçimler için oy kullanma işlemi başladı, oyunu kullanan vatandaşlar 'Seçim sonuçları ne zaman açıklanacak? Seçim sonuçlarına ne zaman belli olur? sorularına yanıt arıyor.

Oy verme saatlerinin 07.00-16.00 olduğu illerde saat 16.00, diğer illerde saat 17.00'den önce oylar sayılmaya başlanamayacak. Sandık seçmen listesindeki bütün seçmenler oylarını kullanmış olsalar bile oy vermenin bitim saatinden önce sandıklar kesinlikle açılamayacak.

Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

SEÇİM SONUÇLARI NE ZAMAN BELLİ OLUR?

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'da propaganda serbestliği ve süresini düzenleyen 49. madde, propagandanın oy verme gününden önceki 10'uncu günün sabahında başlayacağını ve oy verme gününden önceki gün saat 18.00'de sona ereceğini öngörüyor.

Seçim günü 18.00-21.00 saatleri arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında sadece YSK tarafından seçimle ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Seçim günü saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, gerek görürse yayın yasağını saat 21.00'den önce de kaldırabilecek. Geçmiş yıllarda seçim yasağı 21.00'den çok daha önce kaldırılmıştı.

Seçim sonuçlarını YSK’nın seçim yasakları kalkar kalkmaz samsunajans.com.tr’de bulabilirsiniz.
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Seçim, sonuçları, ne, zaman,, saat, kaçta, belli, olur?,
Yorumlar
Haber Yazılımı