Haber Detayı
26 Aralık 2018 - Çarşamba 18:01
 
Liselere giriş değişiyor
illi Eğitim Bakanlığı (MEB) liselerdeki öğrenim sürelerinde değişiklik yapmaya hazırlanıyor.
EĞİTİM Haberi
Liselere giriş değişiyor

MEB’in yani çalışmasına göre liseler ikiye ayrılacak ve süreleri de buna göre değişecek. İş hayatına hemen atılmak isteyen öğrenciler 3 yıl lise okurken üniversite hedefi olan öğrenciler ise yıl lise eğitimi görecek. Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre yeni model Almanya'ya ait Abitur Diploma Programından esinlendi.

Bu modelde amaç ise üniversite sınavına ve üniversitelerde meydana gelen yığılmaları önlemek. Yeni modelde liseler normal ve ileri olarak 2’ye ayrılacak. İleri liseleri fen, sosyal bilim ve proje liseleri oluşturacak. Yaş aralığı ve süre bazından öğretim kademelerine bakıldığında; okul öncesi için 1 yıl (5 yaş),ilkokul için 5 yıl+1 yıl hazırlık (6-11 yaş),ortaokul için 3 yıl (12-14 yaş),normal lise için 3 yıl (15-17 yaş) ya da ileri liseler için 3+1 yıl (15-18 yaş) planlaması söz konusu.

Bu modelde üniversitelerde yığılmanın önlemesi için iş hayatına atılmak isteyen öğrencilere öncelik tanınıyor. Üniversite okumadan hemen iş hayatına atılmak isteyen öğrenciler liseyi 3 yıl okuyacak ve böylece mesleki deneyimin ve kalifiyeli elemanların yetiştirilmesi hedefleniyor.

Üniversite hedefi olan öğrenciler ise 4 yıllık liseleri tercih edecek. Bu öğrenciler 3 yıl boyunca müfredat eğitimi alacak. 4. yılda da müfredat eğitimi alınmaya devam edecek ancak sınava yönelik ders ve çalışmaların sayısı artırılacak. Söz konusu modelin 2022-2023 yılları içinde hayata geçmesi planlanıyor.

Liseyi 3 yıl okuyan öğrencilerin bütünü ile üniversiteye gitmemesi gibi bir durum söz konusu değil. Bu lise türünden mezun olan öğrenciler üniversiteye gitmek istedikleri vakit özel bir sınava alınacaklar. Her iki diplomaları arasında farklılıklar olacak. Normal liseden mezun olan öğrenciler ileri lise diploması almak istediklerinde açık öğretime kayd olacak ve eksik kredilerini tamamlayacak.

Normal liseye gitmek isteyen öğrenciler okullara adrese dayalı olarak kayıt yapabilecek. İleri liselere gidecek öğrenciler için çoklu seçme mekanizması kurulacak. Ulusal İçerik Geliştirme ve Ölçme Merkezi tarafından yılda 2 defa sınav yapılacak. Sınav güçlük derecesi yüksek ve açık uçlu sorulardan oluşacak. Ancak ortaokuldaki öğrencilerin yüzde 6'sı bu sınava girebilecek.

Ortaokul (6,7,8 sınıflar) yıl sonu notlarının ortalaması, öğrencilerin eğitim hayatları boyunca kayıtlı tuttuğu dijital öğrenci portfolyo puanı, ortaokul sonuna kadar bir öğrencinin eğitim aldığı 25-30 öğretmeninin birbirinden bağımsız vereceği "birikimli öğretmen kararı" değerlendirmeye alınacak

Birikimli öğretmen kararı ile ilgili objektiflik tartışmaları hala devam ediyor. Özetle ileri liselere geçiş sınavının ağırlığı yüzde 60, ortaokul ağırlıklı yıl sonu not ortalaması yüzde 10, dijital öğrenci portfolyo puanı yüzde 20 ve birikimli öğretmen kararı yüzde 10 etkili olacak.
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Liselere, giriş, değişiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı