Haber Detayı
30 Mayıs 2019 - Perşembe 10:43
 
KENEVİR ÜRETİCİSİNE GÜBRE DESTEĞİ
Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce “Kenevir Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi” kapsamında Vezirköprü ilçesi Narlısaray Mahallesi ve çevre köylerde üretim yapan 59 çiftçiye yaklaşık 450 dekar alandaki kenevir üretimi için toprak analiz sonuçları esas olmak üzere 12 ton gübre dağıtımı yapıldı.
SAMSUN HABER Haberi
KENEVİR ÜRETİCİSİNE GÜBRE DESTEĞİ

Eski tarihlerden itibaren ilçede “kendir” olarak isimlendirilen bu yıl muhtelif köylerde de üretimi yapılmaya başlanılan kenevir tarımını yaygınlaştırmak, üreticinin ihtiyacı olan konularda destek vermek amacıyla gerçekleştirilen proje kapsamında Tarım ve Orman İl Müdürü Nail Kırmacı, ekim alanlarını gezerek zirai ve teknik incelemelerde bulundu.

Kırmacı, “Kenevirin ve kenevirde istenilen endüstriyel özelliklere sahip olan yerel tohumun üretim merkezi olan ilçe ve mahallemizde yaklaşık 240 torba gübre dağıtıldı. Sonraki yıllar için hedefimiz; üretimi sanayi ile birlikte gerçekleştirmek” dedi.

Üreticiler ise üretimi kısıtlayan en önemli faktörün ‘su’ olduğunu, bu konuda destek istediklerini, sulanan arazilerin artırılabileceğini söyledi.
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: KENEVİR, ÜRETİCİSİNE, GÜBRE, DESTEĞİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı