Haber Detayı
11 Mart 2019 - Pazartesi 14:07
 
Güçlü Bir Psikoterapi Yaklaşımı: EMDR
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Psikoloji Topluluğu tarafından “EMDR Hakkında Söyleşi” etkinliği düzenlendi.
EĞİTİM Haberi
Güçlü Bir Psikoterapi Yaklaşımı: EMDR

Psikolojide Türkçe karşılığıyla “Göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme” yöntemi olan EMDR yöntemi; EMDR terapisti ve aynı zamanda Uzman Evlilik ve Aile Danışmanı Enise Öziç’in, davetli konuşmacı olarak katıldığı etkinlikle gerçekleştirildi.

Fakülte bünyesinde bulunan konferans salonunda yapılan söyleşide Öziç; öğrencilere EMDR nedir?, ne amaçla kullanılır?, terapi süreci ve bu süreçte dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında öğrencilere değerli bilgiler verdi.

Beynin her iki yarısının uyarıldığı yöntem
EMDR’nin Türkçe açılımıyla ‘Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme’ olduğunu belirten Uzman Enise Öziç “Güçlü bir psikoterapi yaklaşımı olan EMDR; terapistin, danışanın gözlerini sağa ve sola hareket ettirerek ki bu genelde terapistin parmağını gözlerle takip etmek şeklinde olur, beyninin her iki yarısını hafifçe uyarması ve bu şekilde danışanın kendisini rahatsız eden bellek ve duygulara yoğunlaşmasını sağlamasıyla gerçekleştirilir.” dedi.

“EMDR bizde 1999 Marmara Depremi’nde kullanıldı”

EMDR terapi yönteminin, Francine Shaphiro tarafından 1987’de keşfedildiğini ifade eden Öziç ”Shapiro bir gün parkta yürürken kendisini rahatsız eden bazı düşüncelerinin daha az rahatsız ettiğini ve bu durumun spontane göz hareketlerinden kaynaklandığını düşündü. Shapiro, bunu da insanlara yardımcı olabileceği düşüncesiyle araştırmaya başladı. Bizde ise bu yöntemin geçmişi çok eski değil. Bu yöntem, ilk defa 1999 Marmara Depremi’nin ardından yaşanan travmalarda, deprem mağdurlarına psikolojik yardım vermek amacıyla kullanıldı. Bunun sonrasında ise ülkemizde yaşanan; doğal afetler, terör saldırıları, büyük kazalar, taciz, tecavüz gibi önemli travmaların yanı sıra, başta çocukluk çağı olmak üzere her yaşta yaşanan ve etkisi travmatik olan her tür yaşantı; aşağılanmalar, reddedilmeler gibi travmalarda kullanılmaya devam ediyor.” ifadelerine yer verdi.

“EMDR aynı zamanda kişisel gelişim sağlar”
“Kötü anılar EMDR terapisi ile işlendikten sonra danışan, terapiden sonra geçmişteki kötü bir anısı aklına geldiğinde önceden verdiği ciddi rahatsız edici tepkilerini artık vermez ve o anı kişi için artık etkisiz hâle gelir” diyen Öziç, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Bu terapi ile sadece rahatsızlıklar ve semptomlar ortadan kalkmaz, aynı zamanda yeni bakış açısının kazandırdığı olumlu duygular ve inançlar, kişinin dünyaya bakışını olumlu yönde değiştirip kişisel gelişim sağlar.”

Unutmak ister misiniz? Kötü bir anı, bir kazayı, bir sevgiliyi...
EMDR'nin farklı türlerdeki psikolojik tevavilerde olumlu sonuçlar verdiğini vurgulayan Uzman Öziç devamında “Kim istemez ki yaşadığı kötü bir anı, bir kazayı, eski sevgiliyi unutmayı. İşte bu noktada sıklıkla uygulanan bir yöntem olmuştur ve bu yöntem, bugüne kadar yaklaşık 2 milyon kişinin farklı tiplerde psikolojik rahatsızlıklarının tedavi edilmesinde başarıyla kullanılmıştır. Tabii ki bu başarı tesadüf değil, etkili bir tedavi için terapistin dikkat etmesi gereken noktalar var ve bunlar bazen hayati hatalara neden olabilmektedir. Bu hataları minimuma indirmek için de EMDR terapisinde 8 aşamalı, üç yönlü (geçmiş, şimdi, gelecek) bir protokol uygulanır.” sözlerine yer verdi.

Öziç, etkinliğin devamında ise bu protokolün içeriği hakkında öğrencilere bilgi verirken; etkinlik, örnek vakaların değerlendirilmesi ve öğrencilerin sorularının cevaplanmasıyla sona erdi.

Haber: Tuğçe KAYACAN
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Güçlü, Bir, Psikoterapi, Yaklaşımı:, EMDR,
Yorumlar
Haber Yazılımı